Oświadczenie zespołu Bezpiecznego Malucha w sprawie pojawienia się wirusa SARS-CoV-2 w Polsce

Data publikacji: 02.03.2020 r.
Aktualizacja: 22.04.2020 r. 

Szanowni Państwo,
w związku z rozwojową sytuacją zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w Polsce podjęliśmy decyzję o PRZESUNIĘCIU REALIZACJI ZAPLANOWANYCH WARSZTATÓW Ogólnopolskiej Kampanii Bezpieczny Maluch począwszy od dnia 11.03 do dnia odwołania Stanu Zagrożenia Epidemiologicznego. Warsztaty w zaplanowanych lokalizacjach odbędą się w terminie późniejszym stosownie do kolejnych komunikatów władz samorządowych i Głównego Inspektoratu Sanitarno-Epidemiologicznego.

Bezpośrednią przyczyną naszej decyzji jest troska o Państwa bezpieczeństwo i Wasz czas w sytuacji, w której odpowiednie służby zarządziłyby przymusową kwarantannę uczestników.
 
O nowych terminach Warsztatów Ogólnopolskiej Kampanii Bezpieczny Maluch w tradycyjnej formule spotkań w Państwa miejscowości powiadomimy po ustaniu zagrożenia.
 
Stale monitorujemy sytuację i wznowimy Warsztaty kiedy będzie to możliwe.
Państwa bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze.
 
Jednocześnie wiedząc, że terminu porodu nie da się przesunąć uruchomiliśmy dla Was warsztaty BEZPIECZNY MALUCH ON-LINE.
Rejestrację na najbliższe terminy możesz dokonać klikając w poniższy link: 
https://bezpiecznymaluch.pl/warsztaty/zapisz/sie
 
 
--------------------------------------------------------------------
 
Jednocześnie przypominamy że w związku ze szczytem sezonu infekcyjno-grypowego uczulamy szczególnie rodziców już urodzonych dzieci, że noworodki i niemowlęta do 6 miesiąca życia są szczególnie wrażliwe na infekcje i zachorowania. Dlatego do momentu wykształcenia się mechanizmów odporności rodzice powinni unikać odwiedzania przychodni lekarskich z oczekującymi chorymi, placówek szpitalnych, odwiedzin osób chorych w szpitalach oraz zachować szczególną ostrożność podczas odwiedzania miejsc gromadzących wielu obcych ludzi.
 

Co to jest koronawirus i skąd nazwa?

Koronawirusy (nazwa wzięła się z wypustek białkowych na osłonce lipidowej wirusa, tworzących strukturę przypominającą koronę) to duża rodzina wirusów, które mogą powodować choroby u zwierząt lub ludzi. Część koronawirusów wywołuje u ludzi infekcje dróg oddechowych, od zwykłego przeziębienia po poważne schorzenia, jak np. MERS (bliskowschodni zespół oddechowy) lub SARS (zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej). Ostatnio odkrytym koronawirusem jest SARS-CoV-2.

Czy SARS-CoV-2 i COVID-19 to to samo?

SARS-CoV-2 to nazwa koronawirusa, COVID-19 to choroba, którą ten koronawirus wywołuje ( jest to skrót od angielskiej nazwy Coronavirus Disease 2019).

Jak przenosi się koronawirus?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Materiał genetyczny wirusa wykryto również w kale u Pacjenta z potwierdzonym zakażeniem i objawami żołądkowo-jelitowymi. Tym samym nie można wykluczyć szerzenia się zakażenia drogą fekalno-oralną.

Czy otwieranie paczek z produktami handlowymi przysłanymi z Chin lub Włoch jest bezpieczne, czy istnieje ryzyko zakażenia COVID-19?

Według Głównego Inspektora Sanitarnego nie ma takiego zagrożenia. Koronawirusy nie przetrwają długo na przedmiotach takich jak listy lub paczki, więc otwieranie przesyłek jest bezpieczne. Prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem po kontakcie z produktami handlowymi, które w transporcie były wystawione na działanie różnych czynników, w tym temperatury, jest niskie.

Jakie są objawy zakażenia COVID-19?

Najczęstsze objawy COVID-19 to gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem. Towarzyszy temu ogólne zmęczenie. Niektórzy Pacjenci mogą mieć katar, ból gardła, mięśni lub biegunkę. Objawy te są zwykle łagodne i rozwijają się stopniowo. Większość ludzi (około 80%) dochodzi do siebie po chorobie bez konieczności specjalistycznego leczenia. Osoby z gorączką, kaszlem i trudnościami w oddychaniu powinny zwrócić się o pomoc medyczną. Objawy kliniczne zawsze muszą być powiązane z pobytem w kraju dotkniętym epidemią.

Jak się chronić przed zakażeniem?

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym tzn. jego otoczka zbudowana jest z głównie tłuszczy oraz dodatkowo białek, dzięki temu koronawirus jest podatny na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów i dlatego:

  • Regularnie i dokładnie myj ręce wodą z mydłem, a jeśli nie masz możliwości dezynfekuj dłonie środkiem alkoholowym. Dlaczego? Mycie rąk mydłem i wodą lub ich dezynfekcja zabija wirusy.
  • Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od każdego kto kaszle lub kicha. Dlaczego? Kiedy ktoś kaszle lub kicha, rozpyla małe kropelki płynu z nosa lub ust, które mogą zawierać wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko chorej osoby, możesz go wdychać.
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Dlaczego? Dłonie mają kontakt z wieloma powierzchniami, na których mogą być wirusy. Zanieczyszczone ręce mogą przenieść wirusa do oczu, nosa lub ust, a stamtąd do wnętrza organizmu i spowodować zachorowanie.
  • Przestrzegaj higieny dróg oddechowych. Podczas kaszlu lub kichania zakrywaj usta i nos wewnętrzną stroną zgiętego łokcia lub chusteczką. Następnie natychmiast wyrzuć zużytą chusteczkę do kosza i umyj ręce. Dlaczego? Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową.

Czy powinienem nosić maskę, aby się chronić?

Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi, ma to jedynie sens w przypadku wystąpienia objawów ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie). Noszenie maski zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego, jednak stosowanie samej maski nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) doradza racjonalne stosowanie masek.

Czy istnieje szczepionka, lek, na czym polega leczenie COVID-19?

Do chwili obecnej nie ma dostępnej szczepionki ani dedykowanego leku przeciwwirusowego przeciwko SARS-CoV-2. Aktualne doniesienia dotyczące terapii osób dotkniętych chorobą (COVID-19) zalecają leczenie objawowe czyli łagodzące objawy w warunkach szpitalnych.

Co zrobić – wróciłam/wróciłem z Włoch lub miałam/miałem styczność z kimś kto przebywał w kraju z zanotowanymi przypadkami zachorowań?

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni i zaobserwowałeś objawy, takie jak gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:

Jeśli nie zaobserwowałeś wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj stan zdrowia: codziennie mierz temperaturę i zwróć uwagę na objawy grypopodobne (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

  • Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.
  • Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji poczujesz się źle, wystąpi gorączka, osłabienie lub bóle mięśniowe, natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Niezbędne jest jednak przestrzeganie zasad higieny w tym: częstego mycia rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, dezynfekcja dłoni środkiem na bazie alkoholu.

Więcej dowiesz się:

Światowa Organizacja Zdrowia /WHO/
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

Główny Inspektor Sanitarny
https://gis.gov.pl/aktualnosci/przydatne-materialy-o-koronawirusie/ 

Oficjalna Strona Rządu Polskiego
https://www.gov.pl/web/koronawirus/porady

Opracowano na podstawie materiałów: 
MedicCentre (https://mediccentre.pl)
Główny Inspektor Sanitarny (https://gis.gov.pl)
Strona Internetowa Rządu Polskiego (https://gis.gov.pl)