Data publikacji: 02.03.2020 r.
Aktualizacja: 22.04.2020 r.
Co to jest koronawirus i skąd nazwa?
Koronawirusy (nazwa wzięła się z wypustek białkowych na osłonce lipidowej wirusa, tworzących strukturę przypominającą koronę) to duża rodzina wirusów, które mogą powodować choroby u zwierząt lub ludzi. Część koronawirusów wywołuje u ludzi infekcje dróg oddechowych, od zwykłego przeziębienia po poważne schorzenia, jak np. MERS (bliskowschodni zespół oddechowy) lub SARS (zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej). Ostatnio odkrytym koronawirusem jest SARS-CoV-2.
Czy SARS-CoV-2 i COVID-19 to to samo?
SARS-CoV-2 to nazwa koronawirusa, COVID-19 to choroba, którą ten koronawirus wywołuje ( jest to skrót od angielskiej nazwy Coronavirus Disease 2019).
Jak przenosi się koronawirus?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Materiał genetyczny wirusa wykryto również w kale u Pacjenta z potwierdzonym zakażeniem i objawami żołądkowo-jelitowymi. Tym samym nie można wykluczyć szerzenia się zakażenia drogą fekalno-oralną.
Czy otwieranie paczek z produktami handlowymi przysłanymi z Chin lub Włoch jest bezpieczne, czy istnieje ryzyko zakażenia COVID-19?
Według Głównego Inspektora Sanitarnego nie ma takiego zagrożenia. Koronawirusy nie przetrwają długo na przedmiotach takich jak listy lub paczki, więc otwieranie przesyłek jest bezpieczne. Prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem po kontakcie z produktami handlowymi, które w transporcie były wystawione na działanie różnych czynników, w tym temperatury, jest niskie.
Jakie są objawy zakażenia COVID-19?
Najczęstsze objawy COVID-19 to gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem. Towarzyszy temu ogólne zmęczenie. Niektórzy Pacjenci mogą mieć katar, ból gardła, mięśni lub biegunkę. Objawy te są zwykle łagodne i rozwijają się stopniowo. Większość ludzi (około 80%) dochodzi do siebie po chorobie bez konieczności specjalistycznego leczenia. Osoby z gorączką, kaszlem i trudnościami w oddychaniu powinny zwrócić się o pomoc medyczną. Objawy kliniczne zawsze muszą być powiązane z pobytem w kraju dotkniętym epidemią.
Jak się chronić przed zakażeniem?
Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym tzn. jego otoczka zbudowana jest z głównie tłuszczy oraz dodatkowo białek, dzięki temu koronawirus jest podatny na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów i dlatego:
Czy powinienem nosić maskę, aby się chronić?
Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi, ma to jedynie sens w przypadku wystąpienia objawów ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie). Noszenie maski zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego, jednak stosowanie samej maski nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) doradza racjonalne stosowanie masek.
Czy istnieje szczepionka, lek, na czym polega leczenie COVID-19?
Do chwili obecnej nie ma dostępnej szczepionki ani dedykowanego leku przeciwwirusowego przeciwko SARS-CoV-2. Aktualne doniesienia dotyczące terapii osób dotkniętych chorobą (COVID-19) zalecają leczenie objawowe czyli łagodzące objawy w warunkach szpitalnych.
Co zrobić – wróciłam/wróciłem z Włoch lub miałam/miałem styczność z kimś kto przebywał w kraju z zanotowanymi przypadkami zachorowań?
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni i zaobserwowałeś objawy, takie jak gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:
Jeśli nie zaobserwowałeś wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj stan zdrowia: codziennie mierz temperaturę i zwróć uwagę na objawy grypopodobne (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).
Niezbędne jest jednak przestrzeganie zasad higieny w tym: częstego mycia rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, dezynfekcja dłoni środkiem na bazie alkoholu.
Więcej dowiesz się:
Światowa Organizacja Zdrowia /WHO/
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019
Główny Inspektor Sanitarny
https://gis.gov.pl/aktualnosci/przydatne-materialy-o-koronawirusie/
Oficjalna Strona Rządu Polskiego
https://www.gov.pl/web/koronawirus/porady
Opracowano na podstawie materiałów:
MedicCentre (https://mediccentre.pl)
Główny Inspektor Sanitarny (https://gis.gov.pl)
Strona Internetowa Rządu Polskiego (https://gis.gov.pl)