Życiowy przepis

04.02.16r. Życiowy przepis

Kochani, nie wiem czy wiecie, ale dziś poza Tłustym Czwartek świętujemy  Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Kilkanaście dni temu, ja i Tata Bezpiecznego Maluszka, zostaliśmy zaproszeni na warsztaty pieczenia zdrowego i domowego  chleba, prowadzone przez mistrza kulinarnego Szymona Tomiło. Była to specjalna walentynkowa edycja warsztatów, połączona z przygotowaniem materiału video promującego akcję społeczną „Życiowy Przepis”,  której głównym założeniem jest edukacja w temacie profilaktyki nowotworowej piersi. „Życiowy przepis”  to, cytując za pomysłodawcą kampanii, „pierwszy przepis kulinarny, który ratuje życie”. Autorom akcji zależy na budowaniu świadomości faktu, jak ważne w codziennym życiu jest samobadanie piersi.

„Rak piersi to jedna z najczę­ściej wystę­pu­ją­cych cho­rób nowo­two­ro­wych. Jego roz­po­zna­nie sta­nowi 25% wszyst­kich dia­gnoz onko­lo­gicz­nych w Pol­sce. Co raz czę­ściej dotyka kobiety w pełni aktywne w życiu zawo­do­wym, rodzin­nym i spo­łecz­nym.

W Pol­sce dałoby się ura­to­wać co naj­mniej 2,5 tysiąca kobiet rocz­nie. Nie­stety w wielu przy­pad­kach przy­czyną śmierci jest zbyt późna dia­gnoza. Wcze­śnie wykryty rak jest wyle­czalny, dla­tego tak ważne jest regu­larne samobada­nie piersi zarówno przez kobiety, jak i ich part­ne­rów. Zna­jo­mość pra­wi­dło­wych ruchów to wła­śnie prze­pis na długi i szczę­śliwy zwią­zek. Pamię­taj, że nie każdy guz piersi ozna­cza raka. Jed­nak każdą nie­pra­wi­dło­wość należy natych­miast zgło­sić do leka­rza, który zaleci odpo­wied­nie bada­nie. Pamię­taj, że badasz się nie po to, aby wykryć guza, ale upew­nić się, że go nie ma”*

A tak na marginesie to jestem bardzo ciekawa ile z Was regularnie bada swoje piersi. Teoretycznie powinien nauczyć nas tego ginekolog, do którego chodzimy co kilka miesięcy na kontrolne wizyty. Czy tak jest rzeczywiście…?

Dziewczyny, koniecznie zajrzyjcie na życiowyprzepis.pl, gdzie znajdziecie kompendium wiedzy dotyczącej samobadania piersi.

fot. Tomasz Pisiński 

*Cyt. za www.zyciowyprzepis.pl

laktacja,samobadanie piersi

KOMENTARZE: (8)

05.02.2016 | Magda mama Janka

Super inicjatywa! Moja pani ginekolog bada mi piersi przy kazdej wizycie, oczywiscie na moja prosbe. Chociaz uwazam ze w gabinecie powinno sie wykonywac to badanie standardowo.

05.02.2016 | Dzoana k

Przyznaję się bez bicia, dawno się nie badałam, zarówno w gabinecie u lekarza jak i sama ale dzisiaj to zrobię i co miesiąc tak będę robić, obiecuję.

05.02.2016 | Mamusia Kacia

Mammografię wykonują dopiero od 30 r.ż dla mnie to troszkę głupota że mają takie wymagania a co do Ginekologa to byłam u różnych i nigdy żaden nie chciał mi zbadać piersi. Fajnie,że powstał post taki :) a tak z innej beczki Mamo BM orientujesz się czy będąc w ciąży można zmienić ginekologa ewentualnie ginekologa i przychodnie bo słyszałam właśnie że nie , koleżanka chciała się przepisać do innego to się nie zgodzili a obecna Pani ginekolog nie chciała jej powiedzieć że nie widzi serduszka dopiero idąc prywatnie dowiedziała się że ciąża jest zagrożona i dostała tabletki na podtrzymanie ciąży

05.02.2016 | Mama Bezpiecznego Malucha

Mamusiu Kacia, wydaje mi się, że w każdej chwili można zmienić ginekologa.

05.02.2016 | Magdalena S

Wazne jest badanie piersi badajmy sie

06.02.2016 | Ola Bursy, Gliwice

Przed ciążą badałam się regularnie, teraz dobrze by było w końcu zacząć na nowo... badania ważne, nawet bardzo - jest dla kogo żyć ❤

06.02.2016 | Marta, Wa-wa

Mój ginekolog do badania się nie rwie, ale co roku dostaję skierowanie na usg. A co do częstości badania to ostatnio trochę to u mnie szwankuje :-( ze względu na ich wrażliwość (jak nie ciąże to karmienie) ...

08.02.2016 | Mama Bezpiecznego Malucha

Marto, w okresie karmienia piersią możemy sobie zrobić przerwę w badaniu :) Powtarzam to po pani Barbarze Jobda, która jest prezesem Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych i zarazem ekspertem w temacie samobadania piersi :)

Polecamy
Najnowsze wpisy
Archiwum
Tagi