W poszukiwaniu najbezpieczniejszego fotelika samochodowego

W poszukiwaniu najbezpieczniejszego fotelika samochodowego

Tyłem jest pięć razy bezpieczniej – to slogan reklamowy jednej z marek fotelikowych  i bynajmniej nie jest to czysty przekaz marketingowy, ale fakt potwierdzony w testach zderzeniowych. Pisałam Wam o tym już dwa i pół roku temu, teraz pozwolę sobie zacytować samą siebie ;). 

„Skąd się wzięła cyfra „pięć”? Niezależne badania pokazały, że w porównaniu do fotelików montowanych przodem do kierunku jazdy, nacisk wywierany na kark jest 5 razy mniejszy w przypadku fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy. Konsekwencje poddania szyi dziecka zbyt wielkiej sile mogą być katastrofalne. Umieszczając maluszka w pozycji tyłem do kierunku jazdy znacznie zmniejsza się nacisk działający na kark.

Zachęcam do obejrzenia krótkiego materiału video obrazującego ruch ciała dziecka w przypadku zderzenia czołowego.

Nie można zakładać, że jeździmy ostrożnie i wypadek nigdy nam się nie zdarzy… Zawsze lepiej założyć najgorszy możliwy scenariusz i być do niego jak najlepiej przygotowanym. 

Rozkład sił działających na dziecko w trakcie zderzenia czołowego jest zależny od rodzaju użytego fotelika. W przypadku fotelika RWF, siły powstające w wyniku uderzenia, przenoszone są z pleców i główki malucha na oparcie i zagłówek fotelika. Dziecko wbijane jest w fotel, który absorbuje całą energię. Siły działające na maluszka można porównać do sił odczuwanych przez nas przy gwałtownym przyspieszaniu. W przypadku foteli mocowanych przodem do kierunku jazdy, głowa i kark nie mają praktycznie żadnej ochrony. Podczas wypadku korpus dziecka trzymany jest przez pasy fotelika, natomiast głowa i  kończyny pozostają bezwładne. Szyja dziecka nie jest w żaden sposób chroniona. Dlatego najlepszym sposobem na ochronę małego dziecka w przypadku zderzenia czołowego jest siedzenie tyłem do kierunku jazdy.

Wniosek z tego płynie jeden – wozimy tyłem tak długo jak się da! A jak się już nie da, to co? Szukamy najbezpieczniejszego fotelika montowanego przodem, który będzie idealnie dopasowany do naszego dziecka i naszego auta.

Jednym z takich fotelików jest BeSafe iZi Flex Fix i-Size, który został laureatem nagrody Innovation Award 2017 (Kind und Jugend) i dalej jest nowością na polskim rynku.  

BeSafe iZi Flex Fix i-Size jest przeznaczony dla dzieci o wzroście od 100 do 150 centymetrów  (czyli od ok 4 do 12 roku życia). Model iZi Flex Fix i-Size jest zgodny z najnowsza homologacją i-Size (R129).

  • Przy konstrukcji BeSafe iZi Flex Fix i-Size wykorzystano  m.in. patent przetestowany w adapterze do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży, czyli prowadnicę pasa krokowego, która zapobiega „nurkowaniu” oraz gwarantuje prawidłowy przebieg pasa biodrowego.  

• BeSafe iZi Flex Fix i-Size posiada rewelacyjną ochronę boczną SICT, która może być demontowana, co umożliwia umieszczenie trzech takich fotelików na tylnej kanapie samochodu – doskonałe rozwiązanie dla rodziców posiadających troje starszych dzieci.

W BeSafe iZi Flex Fix i-Size udoskonalono też prowadnice pasa naramiennego pozwalające na precyzyjne dopasowanie pasów do wzrostu dziecka.

 • Ale to nie wszystko - konstruktorzy norwescy dodali do BeSafe iZi Flex Fix i-Size kostkę SIP+ (Side Impact Protection+) czyli ochronę boczną, montowaną na zewnętrznej obudowie fotelika, która wpięta od strony drzwi, dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo podczas zderzenia bocznego.    

• Zastosowanie poduszki PAD+  w BeSafe iZi Flex Fix i-Size, którą nakłada się na pas zapewnia dodatkową ochronę podbródka i klatki piersiowej.  

BeSafe iZi Flex Fix i-Size nie posiada podłokietników, co ma na celu wyeliminowanie niewłaściwego założenia pasa biodrowego. Bardzo przydatną funkcją zwiększającą komfort dziecka jest możliwość odchylenia oparcia.

• BeSafe iZi Flex Fix i-Size dostał cztery gwiazdki za bezpieczeństwo w testach ADAC 2018.

Kilka tygodni temu nasz Bezpieczny Maluszek został przesadzony właśnie do tego fotela. Wcześniej podróżował tylko i wyłącznie w modelach montowanych tyłem do kierunku jazdy. iZi Flex teoretycznie powinien zostać z nami do momentu aż synek osiągnie wzrost 150cm.

Jeśli jesteście na etapie szukania ostatniego fotelika samochodowego, to zachęcam do zinteresowania się modelem BeSafe iZi Flex Fix i-Size.

fot. Jan Burbicki

BeSafe iZi Flex Fix i-Size prowadnica pasa biodrowego

BeSafe iZi Flex Fix i-Size kostka SIP

bezpieczne podróżowanie,pierwszy fotelik,BeSafe,wyprawka
Najnowsze wpisy
Archiwum
Tagi