USG połówkowe

28.08.14r. USG połówkowe

Za nami USG połówkowe, czyli badanie wykonywane między 18 a 22 tygodniem ciąży. Głównym celem tego USG jest ocena anatomii. Co dokładnie jest sprawdzane?
• wymiary płodu: wymiar dwuciemieniowy (BPD), obwód główki (HC), obwód brzucha (AC), długość kości udowej (FL), orientacyjna masa płodu,
• budowa płodu: czaszka, mózgowie, móżdżek, twarz płodu – ocena kości nosowej NB – jako markera wady genetycznej, górna warga, kręgosłup, serce – wielkość, położenie, prawidłowy obraz i praca, jama brzuszna - żołądek, echogeniczność jelit, pęcherz moczowy, nerki oraz kończyny,
• łożysko – stopień dojrzałości wg Grannuma,
• sznur pępowinowy,
• objętość płynu owodniowego.

Co mówią wyniki? Badanie daje odpowiedzi na wiele ważnych pytań: czy dziecko rośnie harmonijnie i nie ma wad anatomicznych, czy nie ma wielo- lub małowodzia, czy szyjka macicy nie rozwiera się przedwcześnie.

Właściwa interpretacja wyników tego badania jest bardzo ważna, bo w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości w anatomii dziecka, dzisiejsza medycyna pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie już na etapie życia prenatalnego

Przy tym usg dowiadujemy się zazwyczaj już też czy w naszym brzuszku rośnie chłopczyk czy dziewczynka ;). U nas po raz kolejny zostało potwierdzone, że dziewczynki będą miały młodszego brata.

Przyznam szczerze, że przez kilka dni przed wizytą byłam lekko poddenerwowana. Jak chyba każda świadoma matka bałam się, że lekarz może znaleźć coś niepokojącego w ciałku mojego malutkiego dzieciątka. Na szczęście wszystko jest w porządku i teraz mogę już spać spokojnie wiedząc, że \\\\\\\"Bezpieczny Maluch\\\\\\\" rozwija się książkowo. No, może poza jednym parametrem… płód jest o tydzień większy niż wskazuje wiek ciąży, no ale patrząc na wzrost jego rodziców, nie powinno to nikogo dziwić... ;).

ciąża,usg

KOMENTARZE: (14)

28.12.2014 | Magdalena Jandzińska, Warszawa

Właśnie mam za sobą to badanie. 21tc, na szczęście, tak jak w pierwszej ciąży wszystko jest w porządku, tylko dzidziuś dłuższy i cięższy niż aktualny tc, więc może urodzi się wcześniej ;)

29.12.2014 | Magdalena Staniucha, Hecznarowice

My mieliśmy usg prenatalne w 12 tyg i polówkowe w 21 tygodniu :) wszystko było dobrze :) i po urodzeniu tez wszystko ok :)

30.12.2014 | Paulina Osiecka

U nas na szczęście wszystkie badania Maluszka wychodziły wzorowo. Niestety nie udało nam się nigdy za bardzo zobaczyć twarzy naszego Bobasa, bo zawsze zasłaniała się rączkami

30.12.2014 | Dorota Czupryna Żory

O tak pamiętam swoje badanie połówkowe. Płakałam ze szczęścia że widzę mojego syna jak fika nuszkami...

31.12.2014 | Justyna Wojtycza Grajów

oj ja też przed USG połówkowym strasznie panikowałam - bałam się strasznie bo Dziecię moje słabo przybierało nam na wadzę i były podejrzenia iż coś jest nie tak - ale na szczęście okazało się iż jest dobrze :)

31.12.2014 | Małgorzata Wróbel, Bielsko

Też robiliśmy badanie prenatalne w 12 tyg i połówkowe w 21 tyg. Za każdym razem szłam z wielką obawą, a później okazywało się, że to były najcudowniejsze chwile. Nasza Mała co prawda jest uparta i buźki nam nie pokazała ale najważniejsze dla nas było, że jest zdrowa, że wszystko w porządku.

04.01.2015 | Justyna Wojtycza Grajów

Małgosia u nas też Zosia była uparta i nigdy buziaczka nam nie pokazała bo rączkami się zasłaniała - nie lubiła być podglądana :P

08.01.2015 | kornelia pyla krakow

wd drugiej ciazy nie zrobilam i skonczylo sie tragedia.. :((

08.01.2015 | Małgorzata Wróbel, Bielsko

Ostatnio spotkałam się z koleżanką, która też czeka na dziewczynkę. Jej córka też nie pokazał im buźki, za to to co ma między nogami bardzo wyraźnie pokazała ;-) Widocznie dziewczynki są takie wstydliwe ;-)

09.01.2015 | kornelia pyla krakow

moja na kazdym usg zaslaniala raczkami twarz widac ja byl ale raczki zawsze przy buzi :)

10.01.2015 | Małgorzata Wróbel, Bielsko

I to potwierdza teorię, że dziewczynki nie lubią pokazywać buźki na USG ;-)

19.01.2015 | Katarzyna Bizowska, Siedlce

Miałam je wykonane w 19 tyg. ciąży. Wszystko było w porządku. Jednak płci nie dało się jeszcze określić.

14.06.2016 | Paulina

USG połówkowe odbyło w Centrum Szpitala w Rotterdamie. Przed wizytą, jako świadoma mama tez sie martwilam i spać po nocach nie mogłam:-) na szczęście wszystko okazało sie dobrze, na tym USG dowiedzieliśmy sie od położnej o płci dziecka. Niestety wcześniej nie robi sie tu USG, tylko badanie kontrolne opiera sie na monitorze serduszka, przez słuchawkę. Stad nie mogliśmy sie dowiedzieć o płci dzidziusia:-)

10.06.2019 | rita

Chyba każda z nas przed takimi badaniami, a nawet przed wizytą u ginekologa czuje się nieco zestresowana. :) Ja również przed badaniem u dr Rozmus-Warcholińskiej, do której specjalnie zapisywałam się na takie badania, czułam się bardzo zaniepokojona. Ale trzeba przetrzymać do tego dnia i godziny badań, a jak później okazuje się że dzieciątko jest zdrowe, to chyba nie ma szcześliwszej chwili. :)

Polecamy
Najnowsze wpisy
Archiwum
Tagi