Szósty tydzień ciąży

19.05.14r. Szósty tydzień ciąży

Pierwsza wizyta u ginekologa i oczywiście potwierdzenie tego co ja już WIEM…

Szósty tydzień ciąży, a według moich wyliczeń czwarty… Przynajmniej tak mówi lekarz.. Coś tu się nie zgadza… Aaaa faktycznie, jednak pan doktor ma rację. Już zapomniałam, że lekarze podają wiek ciąży licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a nie od momentu zapłodnienia, czyli okolic owulacji. Czyli rzeczywisty wiek płodu jest zawsze o około dwa tygodnie krótszy od podawanego wieku ciąży wyliczanego zgodnie z regułą Naegelego.

Przed rozpoczęciem wizyty w gabinecie zabiegowym założyłam sobie książeczkę ciąży. Mam już w niej pierwszy wpis - położna standardowo zmierzyła mi ciśnienie i zważyła mnie. Lekarz śmiał się ze mnie, twierdząc, że troszkę się pospieszyłam, bo pęcherzyk ciążowy jest widoczny w badaniu USG, ale na tym etapie ciąża jest tak wczesna, że trzeba poczekać do kolejnej wizyty, żeby stwierdzić, czy jajo płodowe nie jest puste i czy bije serduszko… Troszkę zgasił tym moją euforię, ale jestem dobrej myśli :).

Kolejna wizyta za dwa tygodnie, a ja już wertuję literaturę, jak rozwija się moje Maleństwo w szóstym tygodniu ciąży. Ciąża jest tak wczesna a już powstają wszystkie najważniejsze narządy maluszka, takie jak ośrodkowy układ nerwowy, serce, układ pokarmowy i wydalniczy. Pomału z dwóch fałdów tworzy się cewa nerwowa, która z czasem przekształci się w górnej, szerszej części w mózg, a w dolnej, węższej, w rdzeń kręgowy.

Na początku szóstego tygodnia pęcherzyk płodowy ma juz 12mm, a sam zarodek około trzech. Takie maleństwo rośnie we mnie :).

fot. Shutterstock

ciąża

KOMENTARZE: (10)

28.12.2014 | Justyna Wojtycza Grajów

u mnie kartę ciąży założono dopiero w 10 tyg. bo koło płodu był krwiak i pani ginekolog stwierdziła iż z kartą poczekamy - by w razie jak by się coś stało złego a było takie ryzyko nie potęgować naszego bólu - ale na szczęście skończyło się u nas wszystko dobrze i krwiak się wchłonął :)

30.12.2014 | Paulina Osiecka

U mnie kartę ciąży założyła juz położna przed wejściem do gabinetu lekarskiego, jak tylko usłyszała o pozytywnym wyniku testu ciazowego. Pamiętam, że wtedy do mnie dotarło, że te dwie kreski na teście to moje dziecko i nie mogłam przez najbliższe pół godziny opanować uśmiechu od ucha do ucha, aż się zastanawiałam, czy lekarz sobie nie pomyśli, że jestem jakaś niepoważna :-)

30.12.2014 | Dorota Czupryna Żory

Kartę ciąży dostałam po 10 tygodniu bo pani doktor twierdziła że jeszcze sie może wszystko wydarzyć...

31.12.2014 | Małgorzata Wróbel, Bielsko

Kartę ciąży również otrzymałam dopiero w 10 tyg ciąży, na drugiej wizycie z USG.

08.01.2015 | kornelia pyla krakow

Justyna mialam ten sam problem. niestety .

08.01.2015 | Małgorzata Wróbel, Bielsko

Justyna, Kornelia - zastanawiam się czy w takiej sytuacji nie powinni jednak dawać takiej karty? Przecież jak się trafi do szpitala itp to karta ciąży mogłaby być przydatna...

09.01.2015 | kornelia pyla krakow

mi pow ze nie zrobi karty wczesniej dopoki nie bylo widac serduszka . na 5 wizycie sie okazalo chodzilam prywatnie co 2 tyg.... na karcie napsial ze w 8 tyg wykryl. ale moja druga ciaza skonczyla sie obumarla w 26 tyg :( od pozcatku byly problemy

09.01.2015 | kornelia pyla krakow

a w 1 ciazy bez zadneo usg lekarka od razu dala mi karte napisala ze 8 tydzien i ok... chyba co lekarz to obyczaj i zwyczaj

18.01.2015 | Katarzyna Bizowska, Siedlce

Już w szóstym tygodniu zarodek ma wykształconą podstawową strukturę serca. Podczas badania USG można usłyszeć bicie serca. Dodatkowo na obrazie można wyraźnie wyróżnić już zarysy kończyn, które wyglądają jak niewielkie pączki. Oprócz mózgu, rdzenia kręgowego, zaczyna się kształtować również żuchwa. Na bocznych ścianach głowy rozwijają się oczy, które wyglądem przypominają krążki o intensywniejszym kolorze. W trakcie rozwoju ciąży oczy przesuwają się na przód głowy. W szóstym tygodniu ciąży tworzą się także powieki, uszy i płuca. Już na tym etapie formuje się pępowina, która łączy zarodek z łożyskiem i błonami płodowymi.

14.06.2016 | Paulina

U ginekologa pojawilam się w 5 tygodniu ciąży, niestety ginekolog nie zauważył ciąży. Na początku ciąży zachorowalam, zapalenie płuc, przepisane multum antybiotyków, tabletek i syropow. Badanie ryt płuc. Lekarka ktora mnie przyjęła na pogotowiu spytała,czy jestem w ciąży. Będąc u ginekologa, który ciąży nie stwierdził powiedziałam,ze nie. Po tygodniu, gdy wyjechalam zagranicę, cos mnie tknelo,zrobiłam dwa testy, które wyszły pozytywnie. Po kilku dniach poszłam do położnej, ktora na USG potwierdziła,ze jestem w 6tygodniu i 2 dni:-) Pełna obaw czekałam na test prenatalny w 22tygodniu ciąży, z dzidzia wszystko ok. Z niecierpliwością czekamy na chłopca:-)

Polecamy
Najnowsze wpisy
Archiwum
Tagi