Pępek noworodka

10.01.15r. Pępek noworodka

Dziś w nocy, czyli po skończonych dziewięciu dobach od porodu nasz Bezpieczny Maluszek zgubił kikut pępowiny. Tatuś zmieniał mu pieluchę i zauważył, ze pępuszek jest już pusty. Kikucik usechł i sam odpadł :).

Nasz dzidziuś urodził się z wyjątkowo grubą pępowiną. Nam rodzicom wydawała się naprawdę gigantyczna - na pierwszy rzut oka wyglądało, że ma minimum dwa centymetry średnicy. Położna przyjmująca poród, też zwróciła uwagę na jej grubość. Byliśmy pewni, że troszkę dłużej będziemy czekać na uschnięcie jej kikuta, a tutaj nie doczekaliśmy nawet książkowych dziesięciu dób ;).

Wg literatury kikucik powinien odpaść pomiędzy dziesiątą a czternastą dobą, ale normą jest są też uschnięcie i po trzech tygodniach. Wszystko zależy od grubości pępowiny i systematyczności w jej pielęgnacji, aczkolwiek czasami kikucik utrzymuje się ciut dłużej z niewiadomych przyczyn...

Przez cały czas usychania należy starannnie pielęgnować pępek i utrzymywać go w stanie suchym by do gojącej się rany nie wdało się zakażenie. Dziś mówi się o trzech sposobach dbania o pępuszek - obmywania go wodą i mydłem, octenidyną z etanolem lub 70% spirytusem. W środowisku medycznym pojawiają się sprzeczne opinie dotyczące każdej z trzech wymienionych wyżej metod. W szpitalu, w którym rodziłam sugerowano pielęgnację wodą z mydłem. Klilka lat temu jak rodziłam córki, w tym samym szpitalu mówiono o 70% spirytusie...

Podczas kąpieli trzeba starać się nie zamoczyć pępuszka, chociaż jeśli kapnie na niego parę kropel wody, nic złego się nie stanie. Ważne, by potem pępek osuszyć i zdezynfekować. Kikuta pępowiny nie wolno uciskać ani ocierać. Dlatego zakładając dziecku pieluszkę, warto zawijać jej górną część do wewnątrzy lub wycinać w niej otwór na pępek. Zapobiegnie to otarciom i umożliwi stały dostęp powietrza do pępka, dzięki czemu kikucik szybciej uschnie i odpadnie. Z tego samego powodu nie powinno się zaklejać pępka plastrem, ani zakładać żadnego opatrunku.

Nie należy się martwić jeżeli pojawi się kilka kropel krwii, ale obfitsze krwawienie, brzydki zapach czy ropna wydzielina, to powód do odwiedzenia lekarza.

 


noworodek,pielęgnacja

KOMENTARZE: (12)

13.01.2015 | Magdalena Staniucha, Hecznarowice

Nam w 2 tygodniu zycia:-)

13.01.2015 | Małgorzata Wróbel, Bielsko

Nam położna polecała Octenisept do pielęgnacji pępuszka albo spirytus. My się skłaniamy ku pierwszej opcji. Ale chyba najważniejsze jest, żeby pielęgnacji być dokładnym i systematycznym nie zależenie od wybranej metody ;)

13.01.2015 | monia sosnowiec

też słyszałam o spirytusie, nie sprawdzałam bo wydawało mi się ze będzie szczypać, my stosowałyśmy octenisept oczywiście pierwsze co musiałam popsokać po swojej ranie żeby wiedzieć czy rzeczywiście nie szczypie

13.01.2015 | Justyna Wojtycza Grajów

u nas w 11 dobie życia córci odpadł kikut pępowinowy i stosowaliśmy Octenisept :)

13.01.2015 | Arkadiusz Kwiecień

Naszej córeczce kikucik odpadł dokładnie po 9 dniach.

13.01.2015 | Arkadiusz Kwiecień, Radom

Naszej kochanej córeczce kikucik odpadł dokładnie 9 dnia.

13.01.2015 | Dorota Czupryna Żory

U nas 3 tygodnie na octenisepcie i nic potem pediatra kazała smarować spirytusem i po dwóch dniach odpadł:)

15.01.2015 | Ola Bursy, Gliwice

Naszemu Szkrabowi pępek odpadł po 13 dniach :) przez 3 dni stosowałam spirytus ale Małemu zrobiła się drobna ranka z której sączyła się krewka i zaprzestałam używania tego specyfiku, a później trafiliśmy do szpitala więc tam pępuszkiem zajęły się położne ;)

15.01.2015 | Katarzyna Bizowska, Siedlce

W naszym przypadku kikut pępowinowy odpadł w 2 tyg. życia. Nie ożywałam jednak do osuszania spirytusu, a Octeniseptu. Super się sprawdził i jest z pewnością wygodniejszy w użyciu.

16.01.2015 | Marzena Kawa, Mysłowice

ja juz przygotowana :) octanisept w gotowosci:)

10.03.2015 | WitamUważam, że przede wsyitskzm powinno się przeszkolić pracownikf3w szpitali jak mają uczyć mamy przystawiania dzieci do piersi i jak traktować te, ktf3re mają z tym problemy. Ja swoich początkf3w karmienia nie wspominam najlepiej. Mała miała żf3łtaczkę

WitamUważam, że przede wsyitskzm powinno się przeszkolić pracownikf3w szpitali jak mają uczyć mamy przystawiania dzieci do piersi i jak traktować te, ktf3re mają z tym problemy. Ja swoich początkf3w karmienia nie wspominam najlepiej. Mała miała żf3łtaczkę i została mi zabrana na naświetlania już na drugi dzień po porodzie. Niestety nie chciała ssać mimo ciągłych prf3b. Pielęgniarki z oddziału pokazały mi tylko dwa razy jak mam ją przystawiać i to było wszystko. Raz udało mi się ją nakarmić przez całe trzy dni pobytu w szpitalu. Do tego nasłuchałam się jaka ze mnie zła matka, że nie potrafię własnego dziecka nakarmić. Na szczęście nie poddałam się i po powrocie do domu prf3bowałam dalej. Udało się. W tej chwili Natalka kończy nie długo roczek, a ja cały czas karmię.

23.01.2020 | Ewcia

Ja do dziś mam pępuszek synka zasuszony na pamiątkę.

Polecamy
Najnowsze wpisy
Archiwum
Tagi