Na co należy zwrócić uwagę wybierając fotografa do sesji noworodkowej?

03.02.16r. Na co należy zwrócić uwagę wybierając fotografa do sesji noworodkowej?

Kochani, dziś nietypowy post, bo nie napisany przeze mnie, ale przez zaprzyjaźnioną z nami fotografkę z Rzeszowa - panią Angelikę Dyląg- Wojsa.

Pani Angelika sama jest matką i osobą potrafiącą udzielić pierwszej pomocy niemowlętom i dzieciom. Z ogromną przyjemnością wykonuje swoją pracę i ma świadomość tego, że rodzice przynoszą do jej studia swój największy skarb. Pani Angelika podzieliła się z nami swoją wiedzą. Zapraszam do lektury!

"W ostatnich latach dużą popularność zyskały sesje noworodkowe. Wielu rodziców decyduje się na wykonanie takich ujęć swoim nowo narodzonym maluszkom, ponieważ chcą zatrzymać w pamięci wygląd maleńkich stópek, rączek, tego jak maleńkim jest niemowlę w silnych ramionach taty. Portret młodej mamy tulącej dzidziusia, której oczy aż błyszczą od szczęścia i miłości. Jest to wyjątkowa pamiątka, dzieci zmieniają się i rosną tak szybko, że warto jest wykonać taką sesję aby móc zatrzymać ten wyjątkowy czas na lata.

Niezwykle istotnym jest decyzja, kto i kiedy taką sesję powinien wykonać. Najodpowiedniejszy moment to pierwsze tygodnie, gdy noworodek sam jeszcze bardzo chętnie układa się w pozycji embrionalnej, a jego kości i stawy są miękkie i elastyczne co pomaga w pozowaniu maluszka, równie istotnym jest fakt, że kilkudniowe niemowlę potrzebuje dużo czasu na sen i jest to odpowiedni moment na wykonanie fotografii słodko śpiącego maleństwa. Powierzmy takie zadanie doświadczonej osobie, jeszcze będąc w ciąży należy znaleźć fotografa, który sprosta temu trudnemu zadaniu i oczekiwaniom rodziców. Jeszcze przed narodzeniem się maluszka warto jest porozmawiać z fotografem i wyznaczyć wstępny termin takiej sesji. Przy wyborze fotografa należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem maluszka, niech to będzie doświadczona osoba, do której mamy zaufanie, dla której higiena pracy i bezpieczeństwo noworodka stoi na pierwszym miejscu.

Co najistotniejsze:

- czyste i zdezynfekowane ręce,

- świeże kocyki, ciuszki i kosze w których układane jest maleństwo,

- odpowiednia temperatura do tego aby maluszka rozbierać do zdjęć,

- umiejętne układanie noworodka w pozy,

- asekuracja rodziców na każdym ujęciu ! (później w procesie obróbki zdjęcia, czujna ręka mamy podtrzymująca najczęściej głowę maleństwa jest usuwana z ujęcia),

- ciuszki i akcesoria wykonane z bezpiecznych dla dziecka materiałów,

- na sesji to fotograf powinien zająć się usypianiem, ubieraniem i układaniem dzieciątka,

- fotograf musi reagować na potrzeby dziecka.

Fotograf musi dać rodzicom i maleństwu poczucie spokoju, swoim opanowaniem, cierpliwością, doświadczeniem, zdecydowanymi pełnymi delikatności gestami, musi mieć świadomość ciążącej na nim odpowiedzialności, nie tyle za udane ujęcia śpiącego słodko maleństwa, ile za jego bezpieczeństwo, spokój i wygodę.

Trzeba przede wszystkim kochać to co się robi! Noworodek na sesji fotograficznej musi czuć się bezpiecznie, dla tego ważne jest alby fotograf nie stał jedynie za swoim aparatem a był jak najbliżej maleństwa, ubierał, przytulał, usypiał, układał a jak trzeba również nakarmił czy przewinął jednocześnie będąc wysokiej jakości specjalistą w swoim fachu.

Trzeba umieć się wsłuchać w maleństwo, żeby wyczuć czy dziecko będzie się czuło komfortowo w danej pozie. Wszystko co dzieje się na sesji wokół noworodka musi być przemyślane, jak najbardziej naturalne, wszystko musi dziać się za aprobatą maluszka, każda poza, ułożenie nigdy nie ma miejsca jeśli maluszek stanowczo protestuje. W przyjaznej, spokojnej atmosferze noworodek i jego rodzice będą się czuć bezpiecznie a efektem tego będą piękne ujęcia spokojnie śpiącego maleństwa i radosnych rodziców."

Angelika Dyląg- Wojsa

www.angelcraft.pl

noworodek

KOMENTARZE: (6)

03.02.2016 | Marta Niemczycka

Bardzo fajny i ważny tekst! Zapewne nie każdy rodzic wie na co trzeba zwracać uwagę i czego oczekiwać od sesji zdjęciowej z noworodkiem lub niemowlaczkiem!

03.02.2016 | Emilia

Zgadzam się z tekstem w 100%. Nie jestem wielką fanką takich sesji, gdyż uważam, że mało osób naprawdę potrafi zapewnić noworodkowi komfort i poczucie bezpieczeństwa. Często niestety młodzi rodzice również nie zwracają uwagi na to jak czuje się maleństwo. I jeszcze jedna bardzo ważna dla mnie kwestia. Cytując tekst: "chcą zatrzymać w pamięci wygląd maleńkich stópek, rączek, tego jak maleńkim jest niemowlę w silnych ramionach taty". Nie rozumiem zatem dlaczego tak wielu fotografów retuszuje zdjęcia niemowląt.Jest to powszechna praktyka - wyrównanie kolorytu skóry, usunięcie krostek i zaczerwienień. Dla mnie oburzające - chcemy zdjęcia naszego dziecka, czy poprawionej jego wersji? Dodam, że przy pierwszym dziecku takiej sesji nie mieliśmy u kogo zrobić, dla drugiej córeczki zorganizowaliśmy, ale warunki były ostre. Zdjęcia były u nas w domu, maleńka leżała na naszych materiałach, poza tym po kilku ujęciach zdecydowaliśmy że wystarczy. To oczywiście moje zdanie w temacie.

04.02.2016 | Marta, Wa-wa

Bardzo cenne uwagi do zapamiętania. U nas ze względów zdrowotnych taka sesja przepadła. Mam nadzieję, że przy drugim dzieciątko uda się. Ale nie mam obiekcji co do sesji w studiu fotografa.

06.02.2016 | Ola Bursy, Gliwice

Bardzo fajny post :) w sumie przy pierwszym synku nir robiliśmy takiej sesji ze względów zdrowotnych Maluszka ale jakby kiedyś był kolejny bobas to na pewno wezmę te cenne uwagi do serca :)

10.02.2016 | Angelika Dyląg-Wojsa

Emilia, wszystko zależy od tego czego życzą sobie rodzice, niektórzy chcą usuwać nawet złuszczającą się skórę płodową, mnie pozostaje jedynie spełniać życzenie klienta. Tu przykład sesji, na której nie wygładzałam skóry i nie pozowałam sztucznie dziecka: http://angeliqa-fotografie.blogspot.com/2016/02/nowodorkowa-sesja-rzeszow.html

04.03.2016 | Magdalena S

Takk przydatny wpis :-) nie kazdy zwracal na to uwage :-) mysle ze bezppieczenstwo naszych dzieci jest najwazniejsze :-)

Polecamy
Najnowsze wpisy
Archiwum
Tagi