Dom – magiczne miejsce czy śmiertelne zagrożenie? Część III - salon i inne pokoje

08.07.16r. Dom – magiczne miejsce czy śmiertelne zagrożenie? Część III - salon i inne pokoje

Dziś kolejny odcinek cyklu "Dom – magiczne miejsce czy śmiertelne zagrożenie?" Po łazience i kuchni przechodzę do pokoi. Ale zanim to zrobię pozwalam sobie przypomnieć, że wpisy dotyczące bezpieczeństwa w mieszkaniu powstały w oparciu o materiał przygotowany przez Safety 1st, który jest częścią Podręcznika Bezpiecznego Malucha.

Aby sprawdzić co pełzającemu czy raczkującemu dziecku może przyjść do głowy i na jakie niebezpieczeństwa jest narażone, najlepiej samemu spróbować zejść do jego poziomu i przejść się po mieszkaniu na czworaka... Takie zejście do poziomu dziecka powinno pomóc zauważyć na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Wszystkie wystające rogi  i ostre krawędzie stołów, regałów, komód powinny zostać osłonięte i zabezpieczone, np. miękkimi nakładkami. Przedmioty takie jak wazony, ciężkie książki czy elementy ozdobne, nie powinny stać na brzegu mebli, ponieważ maluch prędzej czy później sie nimi zainteresuje i spróbuje ściągnąć je na podłogę robiąc sobie krzywdę.  Najlepiej wszystkie takie wolno stojące przedmioty schować na kilkanaście miesięcy... U mnie nic nie stoi na półkach czy szafkach. Ogólni moje wnętrza są dość minimalistyczne. Ma to dodatkową zaletę - nic poza powierzchniami płaskimi nie zbiera kurzu... i poza tym łatwiej jest utrzymać w domu względny porządek, jeśli nie mamy porozstawianych bibelocików.

Warto też zwrócić uwagę na dywan, który jeśli ma dłuższy włos, to może być bardzo niebezpieczny dla malutkiego dziecka. Na gołej podłodze natychmiast zauważymy małe przedmioty takie jak spinka do włosów, moneta czy spinacz do papieru, które szybko mogą wylądować w buzi maluszka i stać się przyczyną zachłyśnięcia, a nawet uduszenia. W dłuższym włosie dywanu te drobiazgi mogą zostać niezauważone. Pamiętajcie o tym!

Dziecko uwielbia myszkować i zaglądać do każdej nawet najmniejszej szafki czy szuflady. Na pewno znajdzie w niej coś wyjątkowego. Zawsze w takich miejscach znajduje się coś co można wyjąć, wysypać lub rozrzucić albo połknąć, a to juz wystarczający powód, żeby do szafki czy szuflady zajrzeć przy okazji przycinając sobie paluszki... Jeśli nie chcesz spędzić całego popołudnia na sprzątaniu lub co gorsza , na zastanawianiu się dlaczego malucha boli brzuch lub masowaniu przytrzaśniętych rączek i paluszków, najlepiej od razu zamocuj na wszystkich uchwytach szafek i szuflad dostępnych dla malucha, ładnie wyglądające zabezpieczenia, które skomponują się z wystrojem wnętrz i równocześnie uchronią Was przed katastrofą...

Wszelkie urządzenia elektryczne mają to do siebie, że często są zakończone zwisającym kablem z wtyczką, za które można ciągnąć i sprawdzać co się stanie lub sprawdzać co znajduje się na drugim końcu tego sznurka.  Pomijając fakt, że jeśli akurat maluch trafi na kabel od telewizora, straty mogą być kosztowne, tego typu sprzęty często bywają ciężkie i niebezpieczne. Aby uniknąć tragedii, najlepiej schować wszystkie kable w listwach ściennych i przypodłogowych lub ukryć je z tyłu za meblami.

Gniazdka elektryczne to istna frajda dla malucha, wystaje z nich srebrny guzik i można spróbować włożyć paluszki  albo jakieś zabawki czy inne przedmioty do dwóch dziurek pomiędzy nim. Tyle możliwości, a nuż coś w końcu będzie do nich pasować... Dla bezpieczeństwa dziecka lepiej zawczasu wszystkie kontakty na wysokości dostępnej dla maluszka zabezpieczyć specjalnymi osłonkami.

Na koniec napiszę Wam, że drażnią mnie wypowiedzi rodziców, którzy chwalą się, że mają tak mądre dziecko, że nie muszą używać żadnych zabezpieczeń w mieszkaniu... Że synek albo córka wiedzą co wolno, a czego nie i że ani nie otwierają szafek, ani nie grzebią w kontaktach... Moje dziecko też jest grzeczne i dużo rozumie, ale nie zamierzam czekać, aż przytnie sobie paluszki czy kopnie go prąd, bo nagle zapragnęło sprawdzić co jest ciekawego w tych niedozwolonych miejscach... Zazwyczaj kiedyś jest ten pierwszy raz, a ja nie zamierzam na niego czekać z założonymi rekami... Zabezpieczenia kosztują grosze i wierzcie mi, ze to nie są to rzeczy na których powinno się oszczędzać...

rozwój,wyprawka,Safety 1st,bezpieczny dom

KOMENTARZE: (6)

08.07.2016 | Ewa Łysek

U nas wszytko co było możliwe zostało usunięte i zabezpieczone. Dom mam w stylu minimalistycznym jak Wy więc dużo pracy nie było. Ale co jakiś czas i tak moje dziecko mnie uświadamia że nie dokońca wszytko zabezpieczyłąm więc staram się takie żeczy które umkły mojej uwadze szybko naprawić

13.07.2016 | Magda mama Janka

Juz znamy ta mine : "i tak to zrobię ! " im więcej razy powiem ze nie wolno tym błysk w oku bardziej rozpalony:) jeden siniak schodzi a drugi się pojawia. Dobrze ze można zaopatrzyć się w takie zabezpieczenia. Zawsze to o jeden wypadek przy pracy mniej. Pozdrawiam wszystkie mamy małych lobuziakow!

13.07.2016 | Magda mama Janka

Ps fajna ta ceglasta ścianka pod tv

22.07.2016 | Ola B., Gliwice

U nas w sumie z dodatkowych zabezpieczeń to mamy tylko wtyczki do gniazdek... od początku uczyliśmy synka że ma nie wchodzić na szafki, otwierać szuflad itd... suma summarum najgorszą zmorą dla nas teraz jest wspinanie się na krzesła... ale na to jeszcze chyba nie ma dobrego sposobu po za wyniesieniem do innego pokoju :P nie mniej jednak obyło się u nas bez większych wypadków na szczęście :)

22.07.2016 | Ola B., Gliwice

I żeby nie zostać źle zrozumianą o tym braku zabezpieczeń to jak syn był na tyle mały że mógł sobie coś zrobić z niewiedzy i braku zrozumienia to i owszem zabezpieczaliśmy komodę przez postawienia krzesła na które nie umiał wejść, stołu nie mieliśmy w ogóle w pokoju, więc na tamten moment jedynym niebezpieczeństwem była szafka tv ale to było do ogarnięcia ;) a teraz? No cóż kiedyś musi nastać ten czas kiedy z zabezpieczeń się rezygnuje... wtyczki w kontaktach w każdym razie na pewno pozostaną z nami jeszcze długo ;)

26.09.2018 | Clieeflump

If you! like something super new? Look at this site. Only there the choice of women for every desire and completely free! They are hardcore slaves, they will and want implement everything you order ! https://rebrand.ly/governy#Y51

Polecamy
Najnowsze wpisy
Archiwum
Tagi