Dlaczego tyłem do kierunku jazdy jest bezpieczniej?

Dlaczego tyłem do kierunku jazdy jest bezpieczniej?

Wydawało mi się, że w dobie internetu każdy rodzic ma równy dostęp do wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa dziecka. Niestety tak nie jest i pewne informacje nie docierają do sporej grupy matek i ojców. Niektórzy moi znajomi dopiero rozmawiając ze mną dowiadują się, że fotelik RWF - „rear way facing”, czyli po polsku tyłem do kierunku jazdy - występuje nie tylko w przedziale wagowym 0-13kg…  I nie dość, że istnieje, to jeszcze  jest dużo bezpieczniejszy od fotelika montowanego przodem do kierunku jazdy….  Od kilku miesięcy rozwijam swój profil na Instagramie i obserwuję konta matek dzieci w wieku Bezpiecznego Maluszka. Bardzo wiele z nich wstawia zdjęcia, na których widać, że dziecko jeździ już w foteliku zamontowanym przodem do kierunku jazdy. Dlaczego te dzieciaki podróżują pięć razy mniej bezpiecznie niż mój synek? Czy wynika to z zaniedbania rodzica i podjęcia świadomej decyzji co do zakupu fotelika…? Mam nadzieję, że nie… Zakładam, że obserwowane przeze mnie matki kupując fotelik z kolejnego przedziału wagowego nie miały pełnej wiedzy w temacie bezpieczeństwa…

Drogie Mamusie, slogan reklamowy jednej z marek fotelikowych mówi, że tyłem jest pięć razy bezpieczniej.  I nie jest to tylko czysty przekaz marketingowy, ale fakt potwierdzony w testach zderzeniowych. Skąd się wzięła cyfra „pięć”? Niezależne badania pokazały, że w porównaniu do fotelików montowanych przodem do kierunku jazdy, nacisk wywierany na kark jest 5 razy mniejszy w przypadku fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy. Konsekwencje poddania szyi dziecka zbyt wielkiej sile mogą być katastrofalne. Umieszczając maluszka w pozycji tyłem do kierunku jazdy znacznie zmniejsza się nacisk działający na kark.

Zachęcam do obejrzenia krótkiego materiału video obrazującego ruch ciała dziecka w przypadku zderzenia czołowego.

Nie można zakładać, że jeździmy ostrożnie i wypadek nigdy nam się nie zdarzy… Zawsze lepiej założyć najgorszy możliwy scenariusz i być do niego jak najlepiej przygotowanym. 

Rozkład sił działających na dziecko w trakcie zderzenia czołowego jest zależny od rodzaju użytego fotelika. W przypadku fotelika RWF, siły powstające w wyniku uderzenia, przenoszone są z pleców i główki malucha na oparcie i zagłówek fotelika. Dziecko wbijane jest w fotel, który absorbuje całą energię. Siły działające na maluszka można porównać do sił odczuwanych przez nas przy gwałtownym przyspieszaniu. W przypadku foteli mocowanych przodem do kierunku jazdy, głowa i kark nie mają praktycznie żadnej ochrony. Podczas wypadku korpus dziecka trzymany jest przez pasy fotelika, natomiast głowa i  kończyny pozostają bezwładne. Szyja dziecka nie jest w żaden sposób chroniona. Dlatego najlepszym sposobem na ochronę małego dziecka w przypadku zderzenia czołowego jest siedzenie tyłem do kierunku jazdy.

Kiedy wypadek zdarza się przy prędkości 50 km/h  nacisk wywołany na szyję dziecka, ważącego 15 kg i siedzącego przodem do kierunku jazdy będzie wynosił 180-220 kg. W przypadku dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy, nacisk zostanie zredukowany do 40-60 kg.

Jakiś czas temu przeglądając internet trafiłam na blog osiem gwiazdek. Znalazłam tam ciekawe spostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa dziecka w aucie. Pozwalam sobie je zacytować -  „Drodzy rodzice, poduszka powietrzna która jest w standardzie waszego auta (…) nie jest po to abyście nie nabili sobie guza o kierownicę. Jest po to, żeby podczas wypadku wasza głowa nie zerwała kręgów szyjnych. Dziecko poduszki powietrznej nie ma.”

„Niezależne badania rzeczywistych wypadków drogowych prowadzone przez Volvo i Folksam pokazują, że Twoje dziecko, do osiągnięcia wieku 4 lat, ma 5krotnie większą szansę na przeżycie i/lub uniknięcie poważnych obrażeń w przypadku siedzenia tyłem do kierunku jazdy niż przodem do kierunku jazdy. Badania wypadków drogowych prowadzone przez Volvo pokazują, że wśród dzieci, siedzących tyłem do kierunku jazdy w grupie wiekowej 0-4, jedynie 8% odniosło obrażenia i potrzebowało pomocy medycznej. Dla dzieci siedzących przodem do kierunku jazdy w tej samej grupie wiekowej aż 40% dzieci potrzebowało pomocy medycznej.”*

Statystyki mówią same za siebie…

Staram się zrozumieć dlaczego niektórzy rodzice posiadając powyższą wiedzę, mimo wszystko decydują się na zakup fotelika montowanego przodem do kierunku jazdy. Z chęcią posłucham ich argumentów, bo stwierdzenia, że dziecko ma ograniczoną przestrzeń na nogi czy wątpliwości czy dziecku jest wygodnie i czy nie odczuwa choroby lokomocyjnej w tej pozycji, do mnie nie przemawiają… A rodziców, którzy przesadzają dziecko do fotelika mocowanego przodem, bo odczuwają potrzebę interakcji z maluchem podczas podróży i chęć jego obserwowania, odsyłam do sklepu po zakup lusterka do obserwacji dziecka

 

  

*Cyt. za: http://www.besafe.com.pl/5x-bezpieczniej/5x-bezpieczniejszy-montaz-tylem-do-kierunku-jazdy

bezpieczne podróżowanie,BeSafe,Maxi-Cosi,Concord,Kiddy,Britax-Rӧmer,RWF
Najnowsze wpisy
Archiwum
Tagi