Czy u każdego dziecka może wystąpić dysplazja bioder?

17.02.15r. Czy u każdego dziecka może wystąpić dysplazja bioder?

Dysplazja bioder może wystąpić u każdego dziecka, niezależnie od istniejących czynników ryzyka. Dlatego badanie profilaktyczne w celu wykrycia dysplazji bioder powinno być wykonywane u wszystkich niemowląt, jako badanie przesiewowe.

Dziś Bezpieczny Maluszek odbył swoją pierwszą obowiązkową wizytę u ortopedy, w trakcie której lekarz sprawdzał czy nasze dziecko ma prawidłowo zbudowane stawy biodrowe. W trakcie wizyty zostało też zrobione usg bioderek. Bezpieczny Maluszek był troszkę marudny na początku badania, ale ogólnie spisał się na medal i udało mu się nie osiusiać pana doktora… ;).

Trafiliśmy do bardzo dobrego a zarazem przemiłego specjalisty - lekarza medycyny Krzysztofa Majewskiego. Doktor wiedząc, że jest to moje trzecie dziecko mógłby stwierdzić, że wiem już wszystko o rozwoju i pielęgnacji dziecka i po przeprowadzeniu badania skończyć wizytę. Ale tak się nie stało. I bardzo słusznie, bo przecież nigdy nie wiadomo, czy przy poprzednich dzieciach wiedziało się wszystko o rozwoju niemowlęcia. A nawet jeśli się wiedziało, to i tak niektóre informacje mogą z czasem umknąć… Po ubraniu Maluszka, lekarz przeprowadził pełen instruktaż dotyczący noszenia niemowlęcia. Pan doktor wspomniał też o właściwym układaniu dziecka na brzuszku, które wspomaga rozwój niemowlęcia a także zapobiega wystąpieniu kolek (!).

Pierwsza obowiązkowa wizyta u ortopedy za nami. Książkowo kolejna powinna odbyć się około 8. miesiąca życia, gdy Maluszek zacznie czworakować a następna gdy nauczy się już stawiać samodzielnie pierwsze kroki, czyli między 12. a 16. miesiącem życia.

Dlaczego wizyta u ortopedy jest obowiązkowa u każdego niemowlęcia?

”Dysplazja (niedorozwój) stawów biodrowych jest w populacji polskiej najczęstszą wrodzoną wadą narządu ruchu (dotyczy 4 - 6 % niemowląt). Zwichnięcie biodra, będące najbardziej zaawansowaną postacią dysplazji występuje w populacji polskiej z częstością 0,65%. Nierozpoznana dysplazja powoduje przedwczesny rozwój zmian zwyrodnieniowych. Konsekwencją jest konieczność wczesnego leczenia operacyjnego - endoprotezoplastyki stawu biodrowego.
Dysplazja stawu biodrowego u około 50 % pacjentów nie daje patologicznych objawów w badaniu klinicznym. Im większe nasilenie wady, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości, jednak nawet bardzo dojrzałe biodra mogą nie dawać objawów patologicznych w badaniu fizykalnym. Z drugiej strony objawy kliniczne imitujące dysplazję mogą występować także w całkiem zdrowych biodrach, co prowadzi wielokrotnie do nieuzasadnionego leczenia. (…) Kwalifikacja do leczenia tylko na podstawie zwykłego badania jest więc w świetle danych z literatury niewiarygodna. Obecnie obowiązującym standardem we wczesnej diagnostyce dysplazji stawów biodrowych jest zgodnie z rekomendacjami Sekcji Ortopedii Dziecięcej Polskiego Towarzystwa Ortopedii i Traumatologii, badanie kliniczne skojarzone jednoczasową oceną USG stawów biodrowych″¹.

Przed wizytą zastanawiałam się jakie mogą być przyczyny wystąpienia dysplazji stawów biodrowych. W literaturze znalazłam odpowiedź na to pytanie :).

Dysplazja może być uwarunkowana genetycznie - prawdopodobieństwo powstania wady u potomstwa według Waynne’a-Daviesa wynosi:
• 6% – 2 rodziców zdrowych i 1 dziecko z wadą
• 12% – 1 rodzic z wadą
• 36% – 1 rodzic z wadą i 1 dziecko z wadą
Może być spowodowana ułożeniem kończyn płodu w brzuchu matki - często w przypadku małowodzia u pierwiastek lub w przypadku ciąży mnogiej kończyny dziecka są ułożone w pozycji z nadmiernym zgięciem i odwiedzeniem uda, albo z nadmiernym wyprostowaniem w stawie kolanowym.
Może być też efektem gwałtownego wyprostowania nóżek dziecka w czasie porodu (stosowanie pomocy ręcznej) lub cucenie z zamartwicy przy uniesieniu noworodka za nóżki do góry oraz przy mierzeniu długości ciemieniowo-piętowej.
Dysplazja pojawia się też częściej u dzieci ułożonych pośladkowo.

 


1. Cyt. za programem ”Profilaktyka następstw dysplazji stawów biodrowych” (www.bip.krakow.pl)

niemowlę,pielęgnacja,usg

KOMENTARZE: (6)

17.02.2015 | Dorota Czupryna Żory

O tak leżenie na brzuszku jest ważne dla wykształcenia się stawów biodrowych. I nie tylko:)

17.02.2015 | monia sosnowiec

Ja wychodąc ze szpitala miałam zalecenie pilnego kontaktu i na skierowaniu widniało 2 tyg, gdzie inne mamy z maluszkami po 6 tyg miały się zgłosić, byłam cała zortrzesiona bo nikt mi niczego nie wytłumaczył a jako pierworódka byłam zielona, dopiero po badaniu uspokoiłam się jak pani doktor powiedziała ze nic nie widzi i jest zdziwiona ze pilnie musiałyśmy się zgłosić na badanie...

17.02.2015 | Katarzyna Bizowska, Siedlce

Mojej córeczce lekarz zalecił szerokie pieluchowanie, na całe szczęście nie męczyłam się z przekręcającą się wiecznie pieluchą. Znalazłam super pieluszkę, firmy BubiBaby składającą się z kilku warstw pieluszki flanelowej, wszystko ładnie zszyte i posiada rzepy jak zwykła pieluszka. Nakłada się na ubranka dziecka. Używałam takiej pieluszki przez 3 miesiące i efekty były zdumiewające. Biodra wróciły do normy. Co najważniejsze polecają ją ortopedzi. Bezpiecznie i wygodnie. Polecam każdemu.

17.02.2015 | Magdalena Staniucha, Hecznarowice

My pierwsza wizyta 6 tydz a teraz na kolejna jedziemy q 12 tyg

20.02.2015 | Justyna Wojtycza Grajów

u nas USG bioderek ujawniło iż prawe kość bioderka odbiega od normy - lekarz pokazał nam jak ćwiczyć, jak nosić dziecko i na kolejnym USG było już dobrze :)

24.02.2015 | Magdalena Staniucha, Hecznarowice

My tez zalecone od 6 tyg pieluchowanie 1 pielucha...bioderka w normie ale na granicy...

Polecamy
Najnowsze wpisy
Archiwum
Tagi