Czy każda szumiąca zabawka jest bezpieczna?

Czy każda szumiąca zabawka jest bezpieczna?

Od jakiegoś czasu w Polsce panuje moda na szumiące zabawki. Ja zakochałam się w baranku Ewan. Ten słodki pluszak jest od niedawna na polskim rynku, ale na świecie jest znany już od prawie 10 lat i jest pierwszą szumiącą zabawką w Europie, którą wymyśliła mama sześciu (!) chłopców…

Wielu z Was pewnie spyta dlaczego Mama Bezpiecznego Malucha pisze o kolejnym  szumiącym „misiu”, przecież w sklepach można już przebierać w tego typu produktach. Można, ale koniecznie trzeba wiedzieć, który „szumiący miś” jest najlepszy dla naszego Maluszka. I nie mówię tutaj o kształcie czy kolorze, a o bezpieczeństwie, o którym niestety zapomniała spora część firm próbujących skopiować ten genialny wynalazek jakim jest baranek Ewan…

Nie wiem czy wiecie, ale zgodnie z zaleceniami Krajowego Konsultanta w dziedzinie Neonatologii dotyczącymi zasad bezpiecznego snu niemowląt, żadna zabawka nie powinna znajdować się w łóżeczku podczas snu dziecka w pierwszych 12 miesiącach życia, m.in. miękkich dużych zabawek. Szumiący Baranek Ewan posiada rzep do przypięcia na ramę łóżeczka, tak by zabawka nie leżała w łóżeczku.

Bardzo ważną zasadą dotyczącą bezpiecznego snu jest konieczność sprawdzenia przyczyny płaczu dziecka. Jeśli nasz śpiący noworodek czy niemowlak obudził się i zaczął płakać, to musimy do niego zajrzeć i sprawdzić czy wszystko w porządku. W żadnym wypadku nie wolno zdawać się na zabawkę, która aktywowała się pod wpływem płaczu dziecka i spowodowała jego zamilknięcie bez naszej kontroli (!). Wiem, że taki „Cry sensor” może wydawać się niezwykle wygodnym wynalazkiem dla rodzica, ale jest to naprawdę bardzo niebezpieczna opcja niektórych szumiących zabawek. Na szczęście baranek Ewan nie został wyposażony w takie wątpliwe „udogodnienie”.

Zaczęłam od zagrożeń jakie mogą nieść za sobą niewłaściwie dobrane szumiące zabawki, a teraz czas napisać czym urzekł mnie baranek Ewan :).

Nie znalazłam drugiej takiej zabawki na polskim rynku, która w swoim działaniu łączy uspokajający biały i różowy szum  (4 różne kombinacje dźwięków z bijącym sercem) z kojącym różowym blaskiem wydobywającym się z futerka baranka. Naciśnięcie na każdą z nóżek baranka wyzwala inny rodzaj nagrania:

 • bicie serca plus dźwięki z macicy,  
 • bicie serca plus odkurzacz,  
 • bicie serca plus dźwięki harfy,  
 • bicie serca plus deszcz.

Bicie serca i dźwięki pochodzące z macicy to autentyczne nagrania a nie dźwięki wygenerowane komputerowo. Badania przeprowadzone przez pediatrów pokazują, że dźwięki te mają niesamowicie kojący wpływ na niemowlęta, które doświadczają bólu kolki.

Dźwięk odkurzacza, deszczu, czy harfy w połączeniu z odgłosami pochodzącymi z macicy i biciem serca mamusi tworzą kombinację, która w cudowny sposób pomaga uspokoić noworodka

Wszystkie dźwięki zostały nagrane w specjalnej niskiej częstotliwości co sprawia, że są one podobne do tych, które dziecko słyszy w okresie życia płodowego - ta częstotliwość - 125Hz zwana "różowym zakresem dźwięków" pomaga skutecznie ukoić dziecko do snu.

Baranek Ewan dzięki swojemu kojącemu różowemu blaskowi może zastąpić lampkę nocną. Warto wiedzieć, że badania pediatrów wykazały, że kolor zbliżony do tego, który towarzyszy dzieciom w macicy, działa kojąco na noworodki i niemowlęta.

Szumiący baranek Ewan

Szumiącego baranka Ewan możemy używać w domu - w łóżeczku, w kołysce itp, ale także podczas spacerów. Można go bezpiecznie przypiąć do wózka lub fotelika używając zapięcia na rzep w ogonku zabawki.

A skoro już poruszyłam temat bezpiecznego snu najmniejszych dzieci, to pozwolę sobie jeszcze na koniec przytoczyć listę  alarmujących objawów, które wymagają pilnej konsultacji z lekarzem:

 • temperatura mierzona w odbycie powyżej 38 stopni C lub poniżej 36 stopni C u dziecka poniżej 6. miesiąca życia bez uchwytnej przyczyny,
 • istotna zmiana zachowania dziecka (np. dziecko bardzo spokojne lub pobudzone),
 • postękiwanie podczas snu i czuwania,
 • wymioty lub niechęć do jedzenia oraz nadmierne ulewania,
 • trudności w oddychaniu,
 • znaczna bladość,
 • nadmierne pocenie się podczas snu,
 • głośny, utrudniony oddech bez uchwytnej przyczyny

Powyższe punkty skopiowałam z  zaleceń Krajowego Konsultanta w dziedzinie Neonatologii dotyczące zapobiegania zespołowi nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Mam nadzieję, że nigdy nie będziecie musieli konsultować się z pediatrą z w/w powodów, ale lepiej je znać…

P.S. Od polskiego dystrybutora baranka Ewan ściągnęłam informację, że ta szumiąca zabawka jest wykonana z najwyższej jakości materiałów i spełnia rygorystyczne brytyjskie oraz europejskie normy bezpieczeństwa BS EN 716, BS EN 71 oraz CE :).

bezpieczny sen,zabawa,wyprawka,bezpieczne łóżeczko,bezpieczny dom
Najnowsze wpisy
Archiwum
Tagi