Cudze chwalicie, swego nie znacie

Cudze chwalicie, swego nie znacie

TEKST UKAZAŁ SIĘ W "BRANŻY DZIECIĘCEJ" nr 5/2019 (77)

Firm, które wytwarzają produkty dla kobiet w ciąży i rodziców małych dzieci, powstaje ostatnio tak dużo, że trudno przebić się z czymś nowym i dotrzeć do osób decydujących o wstawieniu kolejnej pozycji w asortymencie do zarządzanego przez siebie sklepu. Większość takich podmiotów swój biznes opiera na sprzedaży bezpośrednio przez stronę internetową marki.

W ostatnim czasie trafiłam na kilkanaście polskich produktów, które są warte pojawienia się w szerszej dystrybucji. O ich wyjątkowości decydują przede wszystkim innowacyjność i jakość oraz wzornictwo i wartości użytkowe. Poniżej prezentuję kilka z nich – niektóre są unikalne nie tylko w Polsce, ale i na skalę europejską. Produkty te dodatkowo są genialne w swojej prostocie, a część z nich póki co nie została skopiowana przez inne podmioty działające na rynku.  

W ZGODZIE Z WYTYCZNYMI ORTOPEDÓW

Moją listę otwiera marka baBice ze swoim najnowszym patentem – kauczukową podeszwą u skórzanych kapci. Buty wykonane z miękkich i oddychających skór wspierają prawidłowy rozwój stopy dziecka. Taki rodzaj obuwia jest wskazywany przez ortopedów jako najlepsza alternatywa dla chodzenia boso. Raczkowanie, bieganie i skakanie na bosaka naturalnie wzmacnia mięśnie i ścięgna, a dzieci balansując stopa–pięta oraz na bocznych krawędziach stóp, uczą się równowagi i koordynacji, kształtując właściwą postawę. Założenie butów z twardą podeszwą i sztywnym zapiętkiem zakłóca naturalny rozwój stopy, a nawet mu szkodzi. W skórzanych kapciach baBice stópka jest chroniona, ale nie ograniczana, a miękka skórzana podeszwa pozwala na masowanie receptorów.

Skóra używana przez firmę Hobea do produkcji bucików jest całkowicie pozbawiona chromu VI, formaldehydu (zgodność z normą ISO 17075-1:2017), amin kancerogennych oraz pestycydów, wymienionych w rozporządzeniu niemieckiego ministerstwa zdrowia z 15.06.1994 R, i posiada certyfikat zgodności z REACH.

Dotychczas buty produkowane przez Hobea były idealne do nauki raczkowania i stawiania pierwszych kroków – chroniły palce i nie pozwalały dziecku się pośliznąć – oraz do użytku domowego. Teraz z kauczukową podeszwą kapcie baBice nadają się też do noszenia na bardziej wymagających podłożach, takich jak np. mokra podłoga w łazience, co oznacza, że mogą stać się obuwiem pierwszego wyboru do żłobka czy przedszkola. Nasza rodzima firma z Bielska-Białej jest pierwszym i jedynym producentem skórzanych kapci z kauczukową podeszwą nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

NAJLEPSZY SPOSÓB NA KATAR

O tym, że w pierwszych latach życia dzieci nie potrafią wydmuchać nosa i że katar trzeba odciągać, wie każdy rodzic. W najgorszej sytuacji są niemowlęta, które dopiero w końcówce pierwszego roku życia opanowują umiejętność oddychania ustami. Dodatkowo zalegająca wydzielina w nosie maluszka może doprowadzić do powikłań, takich jak zapalenie uszu czy oskrzeli. Z tego powodu w wyprawce przygotowywanej przez każdą ciężarną powinien znaleźć się aspirator do małego nosa. Na rynku są cztery typy tego urządzenia – zwykła gruszka, aspirator „na wdech”, odsysacz na baterie i aspirator podłączany do odkurzacza. Ten ostatni, mimo iż brzmi to dość kontrowersyjnie, jest najefektywniejszym, a zarazem równie bezpiecznym jak gruszka urządzeniem na rynku.

Katarek najlepszy aspirator dla niemowlaka

Polska firma Duna jako pierwsza wprowadziła na polski rynek taki aspirator pod nazwą Katarek. Rodzice, którzy używali wcześniej jednego z pierwszych trzech typów aspiratorów, sięgając po Katarek, są bardzo zaskoczeni ilością wydzieliny, jaką można odciągnąć z noska małego dziecka. Wielu z nich ciągle pyta, czy ten proces jest bezpieczny.

Katarek aspirator do noska

Warto wiedzieć, że Katarek został zarejestrowany jako wyrób medyczny i może być używany już od pierwszego dnia życia dziecka, a sposób połączenia aspiratora z odkurzaczem został zgłoszony do urzędu patentowego. Siła ssąca urządzenia jest nadzwyczaj efektywna, a zarazem delikatna jak muśnięcie piórkiem. Dotychczas Katarek był dostępny głównie w aptekach, ale ze względu na genialność i wyjątkowość tego urządzenia czas najwyższy umożliwić jego zakup w każdym sklepie z artykułami wyprawkowymi.

FUNKCJONALNOŚĆ DZIEŁ SZTUKI

Wyjątkowo piękne, a zarazem nadzwyczaj praktyczne są produkty Blanket Story. Właścicielka marki zdecydowała się na rozwijanie swojego talentu artystycznego w niezwykle trudnym sektorze branży, zalanym przez poliester, wszechobecne minky i identyczne printy. Ewa Nowobilska-Gryziak tworzy dzieła sztuki, projektując pościel i tekstylne akcesoria wyprawkowe. Zachowuje przy tym niespotykaną jakość wyrobów, korzystając z naturalnych materiałów. Innowacyjność, interaktywność oraz edukacyjne walory to określenia, które najlepiej oddają cechy produktów Blanket Story, powstających w białostockiej szwalni.

Blanket story rożek z weluru

Moimi ulubieńcami w szerokiej ofercie marki są: rożek z bawełnianego weluru posiadający trzy pary otworów na pasy naramienne i dwie sztuki otworów na pas biodrowy, dzięki czemu może być wykorzystany jako śpiworek w foteliku samochodowym, oraz poduszką do karmienia z kolekcji inspirowanej książką Alicja w Krainie Czarów. Poduszkę można wykorzystać w wózku albo łóżeczku. Dawno nie spotkałam się z tak wyjątkowym wzornictwem i taką jakością wyprawkowych produktów tekstylnych. Brzmi zachęcająco, prawda?

KOBIETA I JEJ TORBA

Pozostając przy pięknych i niezwykle praktycznych produktach, nie sposób nie wspomnieć o marce Joissy, która projektuje i tworzy z materiałów wysokiej jakości damskie torebki o funkcjonalności toreb dla mam. Produkty Joissy to kolejny dowód na to, że nie trzeba wybierać między praktycznością a pięknem. Motto marki brzmi: „Torby są dla mam, a dla nas każda mama to przede wszystkim kobieta – i tak ma się czuć”.

Joissy & Rollersy

Trzeba podkreślić, że Joissy jako pierwsza polska marka wprowadziła rozwiązanie 2 w 1 – torbę z funkcją plecaka. Każdy produkt marki wygląda jak elegancka torba, a równocześnie jest wyposażony w cały arsenał akcesoriów niezbędnych przy wyjściu z dzieckiem, m.in. uniwersalne zaczepy pasujące do każdego wózka, składaną matę do przewijania, którą można uprać w pralce, kieszeń termiczną i dodatkową wodoodporną do przechowania wilgotnych rzeczy, zaczep na klucze lub smoczek, żeby poszukiwania w torebce tych drobnych elementów już nigdy nie stresowały… W ofercie marki można znaleźć też produkty unisex (modele Dual, Moon, City).

Zarządzający marką, która powstała zaledwie dwa lata temu, są bardzo dobrze przygotowani do współpracy B2B. Firma oferuje sklepom materiały promocyjne, a w przypadku nawiązania współpracy nie ma mowy o jakichkolwiek przerwach w dostępności towaru. Z uwagi na nowoczesny design, funkcjonalność oraz wysoką jakość materiałów i solidne wykonanie, produkty Joissy śmiało mogą stawać w szranki z ulubionym przez hollywoodzkie gwiazdy, a raczej niedostępnym cenowo dla przeciętnego rodzica Storksakiem.

INNOWACYJNOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO

Jakiś czas temu napisały do mnie dwie przedsiębiorcze mamy, które zaprojektowały kilka produktów innowacyjnych na skalę światową. Warto zwrócić uwagę przynajmniej na dwa patenty marki Rollersy – lekkie kółka z piankowymi oponami, które można zamontować do najpopularniejszych na rynku modeli fotelików samochodowych w grupie 0 (0–13 kg) oraz stabilizujące poduszki do podróży w fotelikach samochodowych i przyczepkach oraz krzesełkach rowerowych.

W przypadku tych pierwszych do zestawu dołączony jest regulowany uchwyt zakładany na rączkę fotelika, który został zaprojektowany w taki sposób, aby można było ciągnąć fotelik za pomocą kółek po podłożu na dwa sposoby – trzymając uchwyt z miękkim ochraniaczem w dłoni lub opierając go na ramieniu, dzięki czemu przewiezienie dziecka w foteliku poza samochodem nie wymaga wysiłku. Zamontowanie Rollersów do fotelika oszczędza kręgosłup matki pojawiającej się na chwilę w miejscu, gdzie nie zawsze da się wjechać wózkiem, np. na basen czy do gabinetu lekarskiego.

Stabilizująca poduszka podróżna tej samej marki pozwala utrzymać prawidłową, prostą pozycję dziecka podczas przebywania w foteliku, co jest bardzo ważne dla jego bezpieczeństwa, a przy tym znacznie poprawia komfort podróży. Poduszka zapewnia stabilizację główki dziecka i pomaga zapobiegać jej opadaniu oraz pochylaniu się malucha do przodu i na boki, gdy mały pasażer zaśnie podczas podróży. Kształt poduszki, która jest zupełnie płaska za szyją, pozwala zachować prawidłową pozycję dziecka, bez nienaturalnego wygięcia odcinka szyjnego kręgosłupa. Warto zauważyć, że dzięki temu wypłaszczeniu poduszki w żaden sposób nie powinny mieć wpływu na zmniejszenie bezpieczeństwa pasażera w trakcie wypadku komunikacyjnego.

Rollersy poduszka podrzymująca

CHWILA WYTCHNIENIA DLA MAMY

W ostatnim czasie w moje ręce wpadła tablica manipulacyjna autorstwa młodej polskiej rodzinnej marki Lovilo. Taka zabawka, zwana też tablicą sensoryczną lub tablicą aktywności, to jeden z najlepszych prezentów, jaki można sprawić dziecku i rodzicowi. Dorosły otrzymuje bowiem dłuższą chwilę wytchnienia... Istnieje kilka firm, które w ofercie mają podobny produkt, ale tylko tablice Lovilo nie wyglądają jak zestaw majsterkowicza zrobiony z elementów zakupionych w jednym z marketów budowlanych. Na tej niezwykle rozwijającej sprawność zabawce znalazły się m.in. radosne zwierzęta zachęcające dzieci do zabawy, miś ze sznureczkami zamiast buta ze sznurówkami, elementy edukacyjne w postaci cyfr. Wszystko, co robi się na tablicy manipulacyjnej, rozwija małą motorykę. Dziecięce rączki w trakcie zabawy mają możliwość naciskania, przesuwania, przekręcania. Ich sprawność i precyzja działania wzrastają, poprawia się też koordynacja ręka–oko, nadzwyczaj ważna w nauce pisania.

Tablica manipulacyjna Lovilo

Tablice Lovilo wykonane są z materiałów wysokiej jakości. Elementy na nich są wycinane laserowo ze sklejki w zakładzie marki. Pozostałe gotowe elementy znajdujące się na tablicy posiadają certyfikaty producentów. Liczę, że coraz więcej sklepów będzie mieć w swojej ofercie tak wartościowe zabawki wykonane przez polskich przedsiębiorców.

ZAPROJEKTOWANE PRZEZ DOŚWIADCZONE POŁOŻNE

W artykule o polskich innowacjach nie mogłoby zabraknąć produktów MedBest, zaprojektowanych przez zespół ludzi zawodowo związanych z opieką nad matką i noworodkiem, który tworzą położne, pielęgniarki, lekarze oraz fizjoterapeuci. Jestem zachwycona tzw. pierwszym ubrankiem noworodka Primo, które jest długą, ściąganą na końcu „koszulką”, łatwą do założenia i zbawienną przy nocnych zmianach pieluchy. Ubranko nie wymaga wkładania nóżek w nogawki i nie ma żadnych zapięć – ściągamy sznurek i gotowe. Ze względu na komfort noworodka ten produkt powinien się znaleźć w każdej wyprawce.

Medbest pierwsze ubranko

Główne projektantki MedBestu – położne Grażyna Grudzień i Justyna Morgaś – do kompletu z pierwszym ubrankiem stworzyły koszulę nocną do karmienia piersią. Ktoś mógłby spytać, co wyjątkowego może być w nocnej bieliźnie... Już spieszę z odpowiedzią – koszula Izzy jest wyjątkowa w swojej prostocie. Nie ma żadnych zamków, sznurków czy guzików, które bronią dostępu do piersi matki karmiącej, a zarazem są jej zmorą, kiedy na półśpiąco musi nakarmić dziecko. Koszula ma prosty krój w kształcie trapezu i jest uszyta z miękkiej bawełny. Pod piersiami jest przecięta, a z góry zasłonięta dłuższym fragmentem materiału co umożliwia błyskawiczne przystawienie dziecka. Równocześnie cała ta konstrukcja nie jest w żaden sposób widoczna na pierwszy rzut oka. Koszulka jest wygodna i nadzwyczaj praktyczna, a poza tym bardzo ładna.

Medbest koszula do karmienia

Oba produkty można zakupić w identycznych, szalenie dziś modnych printach zwierzęcych w dwóch wersjach kolorystycznych – szarej i beżowej.

STYMULUJĄCA KOŁYSKA

O kolejnym innowacyjnym produkcie, który zasługuje na uwagę, pisałam już jakiś czas temu, ale warto znów o nim wspomnieć.

Memola to multisensoryczna kołysko-huśtawka stymulująca rozwój dziecka i według mnie jeden z ciekawszych produktów adresowanych do młodych rodziców. Memola to w rzeczywistości bardzo prosty wynalazek, stworzony przez Agnieszkę Polińską – studentkę warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, który od samego początku rozwija się dynamicznie. Oparcie projektu na nowoczesnych podstawach neurologii zwróciło uwagę środowiska naukowego. Innowacją Memoli jest umożliwienie dziecku leżenia na brzuchu w czasie bujania. Pobudzanie błędnika poprzez kołysanie to element stymulacji mózgu metodą integracji sensorycznej. Zaleca się, żeby noworodek spał na plecach, ale w czasie, kiedy jest aktywny, już od pierwszego dnia leżał na brzuchu, bo tylko w tej pozycji może się właściwie rozwijać. Na brzuchu nie mogą leżeć wcześniaki i dzieci poważnie chore, cała reszta powinna spędzać jak najwięcej czasu w tej pozycji. Maluchy chętniej przyjmują tę pozycję w Memoli niż na matach na podłodze, bo mają szersze pole widzenia. Zaletą huśtawki jest także jej uniwersalność. W pierwszych miesiącach życia może pełnić funkcję łóżeczka-kołyski. W okolicy 5. miesiąca przekształca się ją w kosz sensoryczny. Między 3. a 12. rokiem życia może być używana jako huśtawka, tzw. bocianie gniazdo. Memola jest mobilnym produktem – można ją zawieszać na hakach w dowolnym miejscu w domu lub na dworze. Znacząco ułatwia codzienne funkcjonowanie z małym dzieckiem – może zastąpić łóżeczko, kołyskę i huśtawkę.

Memola multisensoryczna kołyska

Produkt podbija zachodnie rynki, cieszy się sporą popularnością w Niemczech, Szwajcarii i we Włoszech. I choć ciągle jeszcze raczkuje na rodzimym podwórku, mam nadzieję, że polscy rodzice szybko go docenią. Każdy z opisanych produktów jest wart umieszczenia w szerszej dystrybucji. Jestem pod ogromnym wrażeniem, jak innowacyjne i unikalne na skalę międzynarodową są artykuły stworzone przez naszych krajowych przedsiębiorców-wynalazców.

POZYCJA OBOWIĄZKOWA

Na koniec zestawienia chciałabym zachęcić do zwrócenia uwagi na segregator Jestem w ciąży, produkt stworzony przez Mamęginekolog, która jest najbardziej znaną w Polsce blogującą lekarką. Segregator ma za zadanie ułatwić ciężarnej przechowywanie dokumentów związanych z oczekiwaniem na dziecko, a równocześnie pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytania mogące ją nurtować. To bardzo praktyczny produkt powalający uniknąć chaosu w dokumentacji medycznej, a równocześnie miniprzewodnik po niezbędnych badaniach wykonywanych w poszczególnych tygodniach ciąży. Segregator ma dość kompaktową formę umożliwiającą zmieszczenie go w większości damskich torebek. Produkt jest na rynku od połowy roku 2017 i zbiera same pozytywne referencje od dotychczasowych użytkowniczek. Sama miałam przyjemność z niego korzystać i jestem zaskoczona, że nikt do tej pory nie wpadł na takie wspaniałe, a zarazem proste rozwiązanie pomagające w porządkowaniu dokumentacji medycznej pacjenta.

Kiedyś myślałam, że w temacie akcesoriów ułatwiających życie rodzica wymyślono już wszystko. Widzę jednak, że każdy rok przynosi kilka innowacji w tej kwestii, więc temat jest jeszcze daleki od wyczerpania.

noworodek,niemowlę,bezpieczny sen,bezpieczne podróżowanie,pierwszy fotelik,wyprawka
Najnowsze wpisy
Archiwum
Tagi