Co nowego w fotelikach?

Co nowego w fotelikach?

TEKST UKAZAŁ SIĘ W "BRANŻY DZIECIĘCEJ" nr 7/2018 (72)

Konstruktorzy samochodów uwzględniają głównie bezpieczeństwo dorosłych pasażerów. Kwestia zabezpieczenia dzieci w znacznym stopniu zależy od lokalnych przepisów i produktów wprowadzanych na rynek przez firmy z branży dziecięcej. Na szczęście te ostatnie są bardzo kreatywne. Niemal każdy rok przynosi kilka innowacyjnych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego. 

W 2017 r. na polskim rynku pojawił się pierwszy na świecie fotelik samochodowy z wbudowanymi poduszkami powietrznymi  dla dziecka, czyli Maxi-Cosi AxissFix Air, przeznaczony dla dzieci o wzroście od 61 do 105 cm (czyli od ok. 4 miesiąca do 4. roku życia). Maxi-Cosi AxissFix Air może być montowany przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Tyłem jest bezpieczniej, ale jeśli ktoś się upiera, że swoje dzieci będzie woził tylko przodem, to koniecznie powinien rozważyć zakup fotelika wyposażonego w technologię Maxi-Cosi Air Safety. W momencie zderzenia system wbudowany w Isofix wykrywa kolizję i przesyła impuls do dwóch poduszek powietrznych zintegrowanych z nakładkami  na pasy uprzęży fotelika, które w ułamku  sekundy (0,05 s) automatycznie napełniają  się zimnym powietrzem, co redukuje siły  działające na szyję dziecka aż do 55% w porównaniu z innymi fotelikami samochodowymi montowanymi przodem do kierunku jazdy. Poduszki powietrzne automatycznie  opróżniają się w sekundę po zderzeniu. Maxi-Cosi AxissFix Air ma też obrotowe siedzisko (obrót o 360°), co jest dużym udogodnieniem. Fotelik dostał cztery gwiazdki bezpieczeństwa w testach ADAC 2018.

WŁAŚCIWE UŁOŻENIE PASA

Marka BeSafe regularnie wprowadza innowacyjne rozwiązania. Warto przyjrzeć się bliżej modelowi BeSafe iZi Flex Fix i-Size, który został laureatem Innovation Award 2017 na targach Kind + Jugend i dalej jest nowością na polskim rynku. Fotel służy dzieciom o wzroście od 100 do 150 cm (czyli od ok. 4. do 12. roku życia). Model iZi Flex Fix i-Size jest zgodny z najnowszą homologacją iSize (R129). Przy konstrukcji fotela wykorzystano m.in. patent przetestowany w adapterze do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży, czyli prowadnicę pasa krokowego, która zapobiega „nurkowaniu” oraz gwarantuje prawidłowy przebieg pasa biodrowego. Fotelik ma ochronę boczną SICT, która może być demontowana, co umożliwia umieszczenie trzech takich fotelików na tylnej kanapie samochodu – to doskonałe rozwiązanie dla rodziców z trojgiem dzieci. W BeSafe iZi Flex Fix i-Size udoskonalono też prowadnice pasa naramiennego, pozwalające na precyzyjne dopasowanie pasów do wzrostu dziecka.  

Norwescy konstruktorzy dodali do swojego produktu kostkę SIP+ (Side Impact Protection+), czyli ochronę boczną montowaną na zewnętrznej obudowie fotelika, która wpięta od strony drzwi dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo podczas zderzenia bocznego.
 Zastosowanie poduszki PAD+ nakładanej na pas daje dodatkową ochronę podbródka  i klatki piersiowej. Opisywany model nie ma podłokietników, co ma wyeliminować
niewłaściwe założenia pasa biodrowego. Bardzo przydatną funkcją, zwiększającą komfort dziecka, jest możliwość odchylenia oparcia. Fotelik dostał cztery gwiazdki bezpieczeństwa w testach ADAC 2018.

Kostka SIP+ i BeSafe iZi Flex i-Size zostały dokładnie opisane przeze nie w poprzednim poście.

TYLKO NA LEŻĄCO

Istnieje niewielka grupa najmniejszych dzieci, które ze względów zdrowotnych nie mogą podróżować inaczej niż w pozycji poziomej.  Wtedy zamiast fotelika w aucie montujemy tzw. car bed, czyli gondolę, która ma zapewnić zabezpieczenie dla malucha. Póki co to rozwiązanie jest zdecydowanie mniej bezpieczne niż przewożenie dziecka w foteliku samochodowym i nie powinno być stosowane u zdrowych noworodków i niemowląt. Głowa dziecka przewożonego w gondoli przy gwałtownym hamowaniu jest poddawana siłom analogicznym jak przy zderzeniu bocznym w fotelikach samochodowych. Należy  jednak pamiętać, że te ostatnie zazwyczaj mają wkładki zabezpieczające szyję przed przeciążeniami, a w gondoli nic jej nie chroni przed zginaniem w wyniku hamowania, wjechania w tył auta czy zderzenia czołowego. Brzmi niezbyt zachęcająco, ale nie zmienia faktu, że są dzieci, których rodzice nie mają wyjścia i muszą użyć do transportu gondoli. Są to najczęściej:

• dzieci, które mają problemy z oddychaniem w pozycji półleżącej,

• dzieci, u których pojawia się arytmia serca w pozycji półleżącej,

• noworodki z syndromem Pierre’a Robina, • dzieci z rozszczepem kręgosłupa oraz ciężkimi postaciami łamliwości kości,

• wcześniaki o bardzo niskiej wadze.

Co można im zaproponować? 
 
Sprawdzi się Transporter 2, czyli homologowana gondola firmy Jané dla dzieci o wadze do 10 kg. Montuje się ją na pasy, a specjalne  karabinki mocujące zapobiegają jej obraca- niu. Trzypunktowa uprząż zwiększa bezpieczeństwo małego pasażera. Cała powierzchnia, z którą styka się dziecko, jest chroniona materiałem pochłaniającym siłę uderzenia. Struktura plastra miodu zwiększa sztywność i wytrzymałość przy minimalnej wadze konstrukcji i wraz z podszewką z polistyrenu zapewnia maksymalne pochłanianie energii. System Misuse uniemożliwia montaż gondoli w samochodzie, jeżeli jej oparcie jest podniesione. Gondola Jané Transporter 2 otrzymała cztery gwiazdki w testach ADAC.

Gondola z sygnalizatorem Maxi-Cosi Jade to jeden z nagrodzonych produktów na tegorocznych targach Kind + Jugend. Na rynku pojawi się za kilka miesięcy. Jade montujemy na bazie z sygnalizacją świetlną i dźwiękową potwierdzającą prawidłowy montaż. Gondola jest częścią zestawu 3way Family i pasuje do większości stelaży wózków Maxi-Cosi. Jade wyposażono w wewnętrzną trzypunktową uprząż oraz specjalną ergonomiczną wkładkę, które chronią ciało dziecka przed przemieszczaniem się w czasie nieszczęśliwego zdarzenia drogowego. Skorupa gondoli jest wykonana z energochłonnego materiału, który ma za zadanie zminimalizować siły działające na dziecko w razie wypadku. Jade przeznaczona jest dla dzieci o wzroście od 40 do 70 cm, czyli od urodzenia do około pół roku. Jest zgodna z normą R129.

APLIKACJE W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO

Na rynku można znaleźć też rozwiązania wspomagające bezpieczeństwo dzieci bardziej lekkomyślnych rodziców… Co roku słyszy się o kończących się tragicznie przypadkach zostawienia dzieci w zamkniętych  autach. Na tegorocznych targach Kind  + Jugend dwie marki zaprezentowały swoje  pomysły na wyeliminowanie takich nieszczę- śliwych zdarzeń. Cybex pokazał Sensor Safe, czyli urządzenie umieszczane na pasach na wysokości klatki piersiowej dziecka, które m.in. ma alarmować rodziców, jeśli zostawią dziecko w samochodzie. Jeśli rodzic zabierze  z samochodu telefon i oddali się o kilkanaście metrów bez wypięcia dziecka z fotela, otrzyma komunikat alarmowy. Przy braku reakcji ten sam komunikat wraz z lokalizacją GPS zostanie wysłany na numery alarmowe podane przy konfiguracji urządzenia. Sensor Safe będzie dostępny w różnych modelach fotelików Cybex.
 
Chicco we współpracy z Samsungiem umieściło w modelu BebéCare urządzenie, które sprawdza, czy w foteliku nie zostało dziecko.  Czujnik zintegrowany z podstawą fotela  monitoruje jego obciążenie. Jeśli dziecko pozostanie w foteliku, a właściciel telefonu  się oddali, zostanie wysłany komunikat alarmowy. W przypadku braku reakcji czujnik nawiąże kontakt z numerami alarmowymi.

Temat bezpiecznego przewożenia dziecka w aucie jest daleki od wyczerpania. W powyższym tekście przedstawiłam tylko kilka innowacyjnych rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę.

Ciekawe co nowego w kwestii fotelików i nierozerwalnie z nimi związanym bezpieczeństwie na drodze przyniesie nam rok 2019.

 

bezpieczny sen,bezpieczne podróżowanie,pierwszy fotelik,BeSafe,Maxi-Cosi,Cybex,DominikaTestuje
Najnowsze wpisy
Archiwum
Tagi