Ale jazda!

Ale jazda!

TEKST UKAZAŁ SIĘ W "BRANŻY DZIECIĘCEJ" nr 3/2019 (75)

W dzisiejszych czasach wysiłek fizyczny jest zastępowany aktywnością umysłową. Prowadzimy statyczny tryb życia  – nawet kilkunastomiesięczne dzieci dostają do ręki smartfony, co ma chociaż na chwilę spowolnić ich chęć do smakowania i poznawania otaczającego ich świata, bo my dorośli chcemy  mieć odrobinę spokoju. Straszne, ale niestety prawdziwe.

Niby wszyscy wiemy, że ruch jest bardzo ważny, a już zwłaszcza dla dzieci. Aktywność fizyczna wzmacnia organizm, kształtując i wspomagając wszystkie układy. Nie chodzi tylko o lepszą motorykę i coraz modniejsze ostatnio szczupłe, wysportowane ciało. W Polsce z roku na rok zwiększa się liczba otyłych dzieci. U malucha spędzającego dużo czasu na świeżym powietrzu, np. jeżdżącego na rowerze, zdecydowanie lepiej funkcjonuje cały organizm – od układu krążenia, przez układy oddechowy, nerwowy, aż po hormonalny – o wiele lepiej niż u jego rówieśnika spędzającego czas na kanapie z telefonem rodzica w ręku… Ćwiczenia fizyczne pobudzają dojrzewanie ośrodków ruchowych w mózgu, przez co poprawiają rozwój sprawności motorycznej. Dziecko aktywne fizycznie lepiej śpi i rzadziej doświadcza stanów lękowych lub nawet depresyjnych. Dużo ruchu na świeżym powietrzu gwarantuje wyższą odporność i wspiera wychodzenie ze stanów anemicznych – w wyniku aktywności fizycznej zwiększa się poziom hemoglobiny we krwi, rośnie ogólna wytrzymałość organizmu na zmęczenie, polepszają się praca serca i wydolność płuc.
 
Skutkiem ubocznym aktywności ruchowej jest zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej, której poziom często spędza sen z powiek młodym mamom… Nie należy zapominać, że za aktywnością fizyczną dziecka idzie aktywność fizyczna rodzica i odwrotnie. Przed nami jeszcze kilka miesięcy sprzyjających ruchowi w plenerze. To najlepszy moment, żeby pomyśleć o czymś, co zwiększy
chęć naszą i dziecka do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

A więc do dzieła – przedstawiam perełki, które w ostatnim czasie przetestowałam na swojej sześcioosobowej rodzinie. Prowadzenie ogólnopolskiego projektu związanego z bezpiecznym rodzicielstwem zobowiązuje, więc dodatkowo gwarantuję, że wymienione produkty są najlepszymi
i najbezpieczniejszymi rozwiązaniami w swoich klasach i spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagającego rodzica.
 
BEZPIECZNY I PRZYJAZNY DZIECKU

Puky Wutsch to unikalny produkt. Na tym pojeździe najmniejsze dziecko może poruszać się samodzielnie nie tylko po równej podłodze w domu. Wychylna przednia oś umożliwia płaski kąt skrętu i stabilizuje pojazd przy mniejszych przeszkodach. Jeździk ma przednie koła wysunięte przed kierownicę, dzięki temu pojazd nie przewróci się do przodu na przeszkodzie. Gwarantuje to możliwość bezpiecznego poruszania się na mniej płaskich powierzchniach. Tak ustawiona geometria pojazdu pozwala zarówno na poruszanie się nim po domu, jak i na spacerach, a jednocześnie uniemożliwia zamontowanie w przednich kołach sztywnej osi. Wychylna oś Wutsch jest nie tylko techniczną koniecznością, ale także kolejnym logicznym krokiem w kierunku nowych wyzwań i ćwiczenia równowagi dziecka.

Puky Wutsch
 
Ergonomiczne wyprofilowane siodełko zapewnia właściwe podparcie i wspiera ruchy dziecka, umożliwia też starszym dzieciom korzystanie z dodatkowej funkcji jeździdła. Trochę jak w hulajnodze – dziecko odpycha się jedną nogą, a drugą zgiętą opiera się kolanem o siodełko. Warto pamiętać, że jego dobre wyprofilowanie zwiększa też komfort malucha, co przekłada się na chęć częstszego korzystania z produktu. Zintegrowany uchwyt ułatwia rodzicowi noszenie jeździka. Trzeba wspomnieć, że Puky jako pierwszy producent użył specjalnie wyprofilowanych chwytów kierownicy, które zabezpieczają przed zsunięciem się dłoni dziecka. Dzięki temu chronią one ręce podczas wypadku lub gdy maluch uderzy przypadkiem o kierownicę. Chwyty mają dobrą przyczepność, a ich średnica jest odpowiednia dla dziecięcych dłoni.

Puky Wutsch
 
Puky Wutsch ma ograniczenie kąta skrętu kół. Wzmacnia to zaufanie dziecka po pierwszych próbach jazdy. Ponieważ ze względu na konstrukcję nie może osiągnąć wyższych prędkości, takie ograniczenie nie stanowi żadnego ryzyka obrażeń w przypadku upadku. A skoro mowa o kołach, to warto wspomnieć, że są pokryte gumą, co zwiększa ich przyczepność i czyni pojazd cichszym.
 
Jak sprawdzić, czy jeździk może być użytkowany przez dziecko? Zaleca się zmierzyć wewnętrzną długość nóg – ta miara dotyczy też dopasowywania większości rowerków biegowych. Wutsch jest idealny dla maluchów o wysokości kroku od 26 do 36 cm. Górną granicą korzystania z jeździka jest osiągnięcie przez dziecko wagi 20 kg.

DZIECKO NA ROWERZE RODZICA

Równolegle do szlifowania umiejętności ruchowych malucha na wszelkiego rodzaju jeździkach warto pomyśleć też o posadzeniu go w krzesełku na naszym rowerze. Nauczy go to, że ruch na świeżym powietrzu jest naturalną rzeczą w każdym wieku oraz pomoże kształtować właściwe zachowania prozdrowotne już od najmłodszych lat. Na rynku można znaleźć dwa rodzaje fotelików rowerowych – montowane z przodu lub z tyłu. Przetestowałam oba rozwiązania i pokusiłam się, żeby zrobić to równolegle, wożąc na raz dwójkę dzieciaków – jedno z przodu, drugie z tyłu. Porównanie funkcjonalności fotelików, z uwzględnieniem sposobu montażu, znajduje się w poniższej tabeli.

Porównanie fotelików na rower montowany z przodu i z tyłu


W kwestii bezpieczeństwa koniecznie trzeba zwrócić uwagę, czy fotelik ma dodatkowe systemy amortyzacji i bezpieczeństwa. Poniżej moje typy w każdej z dwóch kategorii.

GWARANCJA THULE – SPOKÓJ I PEWNOŚĆ

Thule RideAlong, przeznaczony dla dzieci w wieku do 6 lat, o wadze do 22 kg, dzięki swojej innowacyjnej i inteligentnej konstrukcji jest zaliczany do najbezpieczniejszych na świecie fotelików montowanych z tyłu roweru. Co o czyni go takim wyjątkowym?

• System zawieszenia DualBeam amortyzujący wstrząsy.

• Wbudowany element odblaskowy i mocowanie do lampki bezpieczeństwa zapewniające dodatkową widoczność.

• Klamra z dużymi przyciskami, zabezpieczona przed samodzielnym otwarciem przez dziecko, ułatwiająca szybkie i bezpieczne przypięcie małego pasażera.

Poza tym jest to jeden z najwygodniejszych fotelików rowerowych, zarówno z punktu widzenia małego pasażera, jak i jego opiekuna.

• Regulowane wyściełane pasy zapewniają dziecku maksymalne bezpieczeństwo i wygodę dzięki możliwości dopasowania.

• Funkcja odchylania o nawet 20° obsługiwana jedną ręką umożliwia ustawienie oparcia w pięciu pozycjach półleżących.

• Łatwo regulowane zapięcia stóp i podnóżki zapewniają wygodną obsługę i możliwość regulacji w miarę jak dziecko rośnie.

• Uniwersalny uchwyt z mechanizmem szybkiego montażu umożliwia błyskawiczne założenie fotelika lub zdjęcie go z roweru. Uchwyt ten pasuje do większości ram rowerowych (okrągłych o średnicy 27,2–40 mm i owalnych o wymiarach 40 × 55 mm).

• Zdejmowana wodoodporna wyściółka, którą można prać w pralce, jest dwustronna, dając możliwość wyboru jednego z dwóch kolorów.

Thule foteliki rowerowe
 
ULTRALEKKOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO

Jednym z fotelików montowanych przodem, produktem zdecydowanie wyróżniającym się na polskim rynku, jest Thule Yepp Nexxt Mini. Jest to ultralekki fotelik – waży zaledwie 1,9 kg – z własnym systemem amortyzacji wstrząsów. Maksymalny komfort dziecka oraz bezpieczeństwo zapewniają regulowane wyściełane 5-punktowe pasy bezpieczeństwa. Fotelik został wyposażony w magnetyczną klamrę zabezpieczoną przed samodzielnym otwarciem przez dziecko oraz regulowane zapięcia stóp i podnóżek, który można dowolnie dopasowywać w miarę dorastania dziecka. Z parametrów technicznych na szczególną uwagę zasługuje zastosowanie uniwersalnego uchwytu z mechanizmem szybkiego montażu, pasującym zarówno do klasycznego mostka kierownicy, jak i mostka typu Ahead, oraz wykonanie fotelika z wodoodpornych materiałów, które można łatwo wyczyścić i wysuszyć. W Thule Yepp Nexxt Mini mogą podróżować dzieci, które nie skończyły trzech lat i nie przekroczyły wagi 15 kg.

Podsumowując – jeśli chcemy kupić dziecku jeden z pierwszych jeździków, to koniecznie popatrzmy na parametry gwarantujące bezpieczne użytkowanie produktu. W przypadku Wutsch jest to m.in. zmiana geometrii przez zastosowanie wychylnej przedniej osi stabilizującej pojazd przy mniejszych przeszkodach czy ograniczenie kąta skrętu kół. A jeśli szukamy fotelika rowerowego, to najpierw zastanówmy się nad najoptymalniejszym sposobów montażu produktu na naszym rowerze. I dopiero w dalszej kolejności szukajmy produktu z dodatkowymi systemami bezpieczeństwa i amortyzacji. I na koniec jeszcze pozwolę sobie przypomnieć, że nie wolno zapominać, że na zdrowiu i bezpieczeństwie dzieci nie wolno oszczędzać!

bezpieczne podróżowanie,pierwszy fotelik,fotelik na rower,Thule,THULE Yepp Nexxt Mini,THULE RideAlong,Puky,Puky Wutsch
Najnowsze wpisy
Archiwum
Tagi